Norman McLaren

Norman McLaren (11. dubna 1914 Stirling27. ledna 1987 Montréal) byl filmový režisér a animátor skotského původu.

Norman McLaren
Norman McLaren při práci, rok 1944
Narození11. dubna 1914
Stirling
Úmrtí27. ledna 1987 (ve věku 72 let)
Montréal
Aktivní roky1933–1983
Oscar
Sousedi (Nejlepší krátký dokumentární film 1952)

Absolvoval Glasgow School of Art, od roku 1933 vytvářel vlastní animované filmy ovlivněné estetikou sovětské avantgardy. John Grierson ho zaměstnal v GPO Film Unit, mj. byl ve Španělsku jako kameraman filmu Obrana Madridu, který režíroval Ivor Montagu. V roce 1939 odjel do New Yorku, kde pracoval pro Guggenheimovo muzeum a od roku 1941 vedl animátorskou sekci veřejnoprávní organizace National Film Board of Canada. Za druhé světové války vytvářel propagandistické filmy pro kanadskou vládu (V jako Vítězství, 1941), v poválečném období experimentoval s novými technikami jako kresba na filmový pás nebo pixilace (animace živých bytostí pomocí rozfázovaných fotografií), kterou využil ve filmu Sousedi (1952), podobenství o nesmyslnosti pohraničních konfliktů, oceněném Oscarem. Za film Pohádka o jedné židli (1957) s hudebním doprovodem Raviho Šankara obdržel filmovou cenu Britské akademie. Sám sebe si zahrál v krátkometrážní komedii Zahajovací proslov Normana McLarena (1960).

Zabýval se také propojením vizuální složky s moderní artificiální hudbou v průkopnických filmech Kánon (1964), Pas de deux (1968) a Synchromy (1971). McLaren také působil jako učitel filmu v Číně a v Indii ve službách UNESCO. Byl mu udělen Řád Kanady, Národní řád Québecu, Molsonova cena a čestný doktorát na Concordia University, za celoživotní dílo dostal Annie Award a zvláštní uznání na záhřebském Animafestu, jeho filmy byly zařazeny do programu Paměť světa. V montréalské čtvrti Saint-Laurent, kde žil a pracoval, je podle něj pojmenován volební obvod Norman McLaren.

Žil v dlouhodobém partnerském vztahu s producentem Guyem Gloverem.

Literatura

  • FRYŠ, Miloš: Norman McLaren. Československý filmový ústav, Praha 1987.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.