Nidifugní a nidikolní

Nidifugní a nidikolní jsou termíny odkazující k době, kterou živočich stráví na hnízdě po narození. Termíny jsou nejčastěji užívané v ornitologii v souvislosti s ptáky.

Příklady nidifugních a nidokolních mláďat
Nidifugní mláďata pštrosa dvouprstého opouštějí hnízdo krátce po vylíhnutí
Nidikolní mláďata vrabce domácího po vylíhnutí zůstávají na hnízdě

S koncepty poprvé přišel ornitolog Lorenz Oken v roce 1816.[2]

Pojmy se někdy užívají jako synonyma k pojmům prekociální (krmivá) a altriciální (nekrmivá) mláďata. I když se termíny z velké části překrývají, pojmy prekociální a altriciální primárně odkazují k vývojovému stadiu novorozence, zatímco termíny nidifugní a nidikolní se zaměřují na dobu přítomnosti mláďat na hnízdišti.[3] Lze shrnout, že všichni nidifugní ptáci jsou prekociální, avšak ne všichni nidikolní ptáci jsou altriciální (tzn. někteří ptáci se rodí poměrně vyvinutí a schopní pohybu, avšak zůstávají na hnízdě).[1]

Odkazy

Reference

  1. EHRLICH, Paul R.; DOBKIN, David S.; WHEYE, Wheye. Precocial and Altricial Young. web.stanford.edu [online]. [cit. 2022-01-09]. Dostupné online.
  2. OKEN, Lorenz. Lehrbuch der Naturgeschichte. Dritter Theil: Zoologie. Zweite Abtheilung: Fleischthiere: Mit vierzig Kupfertafeln. Jena: August Schmid & Comp, 1816. 1270 s. Dostupné online. (německy) Počet stran XVI, gef. Blätter XVIII–XXXX, Taf. 18–40.
  3. STARCK, J.; RICKLEFS, R.E. Avian growth and development. Evolution in the altricial precocial spectrum. Patterns of development: The altricial-precocial spectrum. 1998-01-01, s. 3–30. Dostupné online [cit. 2022-01-09]. (anglicky)

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.