Nestinarstvo

Nestinarstvo (bulharsky нестинарство) je soubor zvyků a obřadů zahrnující především tanec po žhavých uhlících prováděný takzvanými nestinari v pohoří Strandža na jihovýchodě Bulharska. Zpravidla je prováděn 3. a 4. června, kdy je podle pravoslavného kalendáře slaven svátek svatého Konstantina a svaté Heleny. První zprávy o nestinarstvu pochází z roku 1866 od Petra Slavjekova a podrobnější zmínky až z konce 19. století.[1]

Tančící nestinari

V minulosti se nestinarsvo praktikovalo v několika vesnicích na území dnešního jihovýchodního Bulharska, a to jak ve vesnicích s bulharským, tak i řeckým či smíšeným obyvatelstvem. V důsledku balkánských válek na počátku 20. století však v roce 1914 vesnice Balgari zůstala jedinou, kde tento obyčej přežil.[2]

Řekové znají velmi podobný rituál pod jménem anastenaria.

Odkazy

Reference

  1. ZAJÍCOVÁ, Naděžda. Nestinarstvo, neboli tanec po žhavém uhlí. Pohanský rituál na počest sv. Konstantina a sv. Heleny. Brno, 2008. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav evropské etnologie. Vedoucí práce Václav Štěpánek. s. 5. Dostupné online.
  2. ZAJÍCOVÁ, Naděžda. Nestinarstvo, neboli tanec po žhavém uhlí. Pohanský rituál na počest sv. Konstantina a sv. Heleny. Brno, 2008. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav evropské etnologie. Vedoucí práce Václav Štěpánek. s. 7. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.