Nemea

Nemea (řecky Νεμέα) je město s 6 483 obyvateli ležící v jihozápadní Korinthii (320 m nad mořem) nedaleko od Korintu. Z mytologie je známé jako místo, kde Héraklés zabil lva. Z historie je známé jako dějiště proslulých řeckých her. V současnosti je to především vinařství, které městečko proslavilo. Víno tmavě červené barvy AOC je jedním z nejznámějších řeckých vín.

Nemea
Νεμέα
Zachovalé sloupy z Diova chrámu
Poloha
Souřadnice37°49′17″ s. š., 22°39′40″ v. d.
Nadmořská výška320 m n. m.
StátŘecko Řecko
KrajPeloponnes
Regionální jednotkaKorinthie
Nemea
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha56,4 km²
Počet obyvatel6 483 (2011)
Hustota zalidnění115 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.nemea.gr
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Etymologie

Název města Nemea má dva výklady:

  • Nemea (starořecky: Νεμέα) znamená pastvina a zároveň to bylo místo, kde se konaly nemejské hry.
  • Nemea (řecky: Νεμέα) znamená v řecké mytologii víla. Nemea byla bohyně her v Argolis, které se v té době konaly na počest jejího syna hrdiny Archemora.

Nemejské hry

Nemejské hry - nejmladší ze všehelénských svátků - se konaly každého druhého roku v Nemeji k poctě Dia Nemejského. První hry se zde konaly již v roce 1251 př. n. l., historicky jsou však doložené až od roku 573 př. n. l. Ve 2 stol. př. n. l. byly přeneseny do města Argos. O jejich původu kolovaly dvě pověsti:

  • podle jedné vznikly z pohřebních her uspořádaných na památku Ofelta - synáčka nemejského krále, kterého zardousil had.
  • podle druhé je založil Héraklés z vděčnosti za pomoc, kterou mu poskytl Zeus při zápase se strašným nemejským lvem, který byl zplozen Týfonem a Echidninou - napůl ženou a napůl hadem. Zabít lva a přinést jeho kůži byl jeden z dvanácti úkolů, které dal Hérakleovi král Eurystheus. Héraklés lva pronásledoval a zasáhl ho šípy, ale lev byl nezranitelný. Vnikl tedy k němu do jeskyně a zardousil jej. Nemejský lev byl i po smrti tak strašný, že král zakázal Hérakleovi vstoupit s jeho kůží do Mykén.

Tyto pověsti se odrážely i v odměně vítězům, kteří dostávali věnec miříkový nebo břečťanový. Miřík byl rostlinou pohřební a přičítala se jí kouzelná moc vzkřísit mrtvého, pokud se mu položí na čelo.

Památky

Zbytky stadionu v Nemea

Ruiny starověké Nemeje (Archea Nemea) leží nedaleko obce Iraklio. Střediskem posvátného okrsku byl Diův chrám, který byl zbudován v dórském slohu v letech 340 - 320 př. n. l. Dodnes z něj zbyly tři z daleka viditelné sloupy, které stojí uprostřed rozsáhlého areálu trosek. Zachovaly se i zbytky obětního oltáře a základy domu pro hosty. V 5. století n. l. na nich byla vybudována křesťanská bazilika. Nedaleko od zbytků lázní z helenistického období  se nachází malé muzeum.

Stadión, na němž se závodilo, leží asi 500 m odsud ve stinném valu. Sportovci k němu přicházeli klenutým průchodem a mohlo je sledovat až 40.000 diváků, kteří stáli na holé zemi.

Vinařská oblast Nemea

Známé červené víno Agiorgitiko

Nemea je jednou z nejznámějších vinařských oblastí Řecka. Klimatické podmínky jsou zde zvláště vhodné pro ušlechtilou odrůdu Agiorgitiko (Svatý Jiří), ze které se vyrábějí svěží růžová, lehká červená, ale i hutná vína se zráním 10 let. Na pláních kolem městečka se pěstuje proslavené víno AOC tmavě červené barvy, s komplexním aroma a sametovou chutí.

Víno se zde produkuje v nejméně 30 vinařstvích, kolem kterých vedou vinařské turistické stezky (Dromi tou Krasiou, řecky Δρόμοι του Κρασιού). 

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nemea (town) na anglické Wikipedii a Nemea (Gemeinde) na německé Wikipedii.

Literatura

  • Řecko - průvodce do zahraničí, nakladatelství Olympia, 1993
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.