Pohřebiště

Pohřebiště je pojem širokého významu. Může označovat neohraničené pohřební pole (německy:Gräberfield, anglicky Grave field) v rovině či na návrší.

Pohřebiště před odkrytím Alemanských hrobů, Sasbach (Ortenau)
Výzkum pohřebiště – dvojitý hrob

Slovo nejčastěji označuje archeologické naleziště, kam byli v prehistorických a pozdějších dobách rituálně pohřbíváni lidé a jejichž hroby mohou obsahovat cenné archeologické nálezy - nádoby, šperky či milodary. Také může označovat čestné pohřebiště, například Pohřebiště českých panovníků, Pohřebiště československých legionářů ve Vladivostoku.

Specifické termíny:

  • Nekropole (ze starořeckých slov νεκρός mrtvých a πόλις město) označuje starověké až novověké ohraničené pohřebiště určité společenské skupiny nebo rodu, vytvořené a zaplňované podle rituálů. Může být rovinné, ve svahu, na návrší, v kostele či v kryptě. K nejznámějším nekropolím patří starověká Gíza v Egyptě. K nekropolím se řadí také z kamení a hlíny navršená mohyla a kurgan.
  • Hřbitov je český termín pro středověké až novověké pohřebiště, etymologicky související s pohřebištěm, odvozený od základu pohřbít, pohrabat. [1]. Unikátní je proto, že v evropských jazycích jej nahrazují termíny odvozené z latinského coemeterium (cemetery, cmentarz, ...).

Odkazy

Reference

  1. Josef Jungmann: Slovník česko-německý, díl III., P–R. 1. vydání, Praha 1837, s. 225, online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.