Negativ

Negativ (nebo negativní film z lat. negativus – převrácený) ve fotografii označuje film nebo skleněnou desku s obrazem, který vznikl osvětlením citlivého materiálu ve fotografickém aparátu a vyvoláním. Pozitivní obraz je normální obraz, jak jej vnímá naše lidské oko. Negativní obraz je tonální a barevná inverze pozitivního obrazu. Negativ je u černobílého filmu nejtmavší tam, kde byla fotografovaná scéna nejvíce světlá a naopak nejprůhlednější tam, kde byla fotografovaná scéna nejtmavší. U barevného filmu jsou negativní barvy vzájemnými doplňkovými barvami, například modrá odpovídá žluté, červená azurové, zelená purpurové atp.

Negativ
Barevný pozitivní obraz (A) a negativ (B), černobílý pozitiv (C) a jeho negativ (D)
Podrobnější informace naleznete v článku Fotografický film.

Historie

První negativ na světě, který pořídil William Fox Talbot v srpnu 1835, sbírka National Media Museum

První negativ na světě pořídil William Fox Talbot v srpnu 1835. Jednalo se o okno v South Gallery of Lacock Abbey. První negativ na skleněnou desku pořídil v roce 1839 vynálezce John Herschel.[1][2] Jedna z prvních Herschelových fotografií na skle (z roku 1839), zobrazuje lešení po dvanáctimetrovém teleskopu jeho otce ve Slough poblíž Londýna těsně před jeho demolicí.[3] Byl také první, kdo použil pojmy negativ a pozitiv[4] a snímek[2]. Jedním z prvních fotografů, který používal papírové negativy byl Henri Victor Regnault.

Jedna z prvních Herschelových fotografií na skle (z roku 1839), lešení po dvanáctimetrovém teleskopu jeho otce ve Slough poblíž Londýna

Odkazy

Související články

Reference

  1. [cit. 2009-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-10. (anglicky)
  2. HERSCHEL, Sir John Frederick William, Biografie na Photohistory [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky)
  3. SEPTEMBER 9 - EVENTS [online]. [cit. 2009-09-18]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Biografie Sir John Herschel 1st Baronet na Encyklopedii Britannica [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.