Napoleon z černého ostrova

Napoleon z černého ostrova (1966) je dobrodružný historický román pro mládež od českého spisovatele Miloše Václava Kratochvíla, jehož hrdinou je haitský černošský vojevůdce a politik François Toussaint (asi 17431803).

Napoleon z černého ostrova
AutorMiloš Václav Kratochvíl
Žánrromán
Některá data mohou pocházet z datové položky.
François Touissant

Obsah románu

Román se odehrává na ostrově Haiti a sleduje životní dráhu Françoise Toussainta od jeho mládí, kdy pracoval jako černý otrok na francouzských haitských plantážích v západní části ostrova, známého pod názvem Saint-Domingue. Dozvíme se také, že Toussaint pochází z afrického královského rodu Aradů, kteří bojovali v Kongu s kmenem Balubů o vládu nad zemí, a že jejich předek byl Baluby zajat a prodán bělochům do otroctví.

Toussaint je povýšen na sluhu a pracuje v domě svého bílého pána. Zároveň tuží po svobodě a brzy pochopí, že proti otrokářům lze bojovat pouze na základě poznání bělošské civilizace a jejích vědomostí. Naučí se číst a psát a osvojí si znalosti historie, filozofie a vojenství. Když na Haiti dojdou zprávy o vypuknutí Velké francouzské revoluce, postaví se Toussaint roku 1791 do čela protifrancouzského povstání otroků a postupně se stane nejvýznamnější postavou haitské revoluce. S pomocí španělských vojenských jednotek připravil Francouzům řadu porážek, ale když Francouzská republika zruší otroctví, přidá se roku 1794 na její stranu a je dokonce jmenován francouzským maršálem. Vytlačí z Haiti španělská i britská vojska, roku 1800 ovládne celý ostrov a je prohlášen jeho doživotním vládcem. Je považován za černý protějšek Napoleona Bonaparta.

Když se roku 1802 Francouzi snaží ostrova znovu zmocnit, klade jim odpor. Zradou je zajat a deportován do Francie, kde jel na rozkaz Napoleona Bonaparta uvězněn v pevnosti Joux na svazích Jurského pohoří. Studené podnebí, tolik odlišné od tropického klimatu na Saint Domingu, má pak za následek, že Touissant roku 1803 umírá na zápal plic.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.