Náropa

Náropa (10161100), též Narópa, byl velký indický učenec, se svým učitelem Tilopou patřili k největším mahásiddhům. Je považován za druhého nástupce v buddhistické linii Karma Kagjü.

Náropa
Narození1016
Láhaur
Úmrtí1100 (ve věku 83–84 let)
Povolánímnich a překladatel
Nábož. vyznánítibetský buddhismus
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náropa nastoupil do kláštera v Nálandě ve 28 letech. Začal studovat sútry a tantry. Brzy se stal známým pro svou učenost. Brzy dosáhl v klášteře vysokého postavení.

Jednoho dne, když byl ponořen ve svém studiu, ho navštívila Dákiní. Od ní se Náropa dozvěděl o velkém učenci jménem Tilopa, jenž jako jediný zná pro Náropu to pravé učení. Náropa proto opustil klášter a vydal se ho hledat. Když ho našel, Tilopa jej přijal za svého žáka a Náropa musel podstoupit 12 velkých a 12 menších zkoušek. U každé zkoušky málem přišel o život. Tilopa, učitel mahámudry v hmotném světě, předal toto učení Náropovi. Ten si osvojil i cvičební metody, pojmenované po něm Náro-čhödug, neboli „Šest učení Náropy“. Náropův žák Marpa Čhökji Lodö obě nauky později přenesl do Tibetu, kde se staly jádrem učení školy Kagjüpy.

Odkazy

Literatura

  • FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0.
  • Khenpo Chodrak Rinpoche, The Lifestory Of Naropa, časopis Kagyu Life International, číslo 4, 1995

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.