Náměstí I. P. Pavlova

Náměstí I. P. Pavlova se nachází v Praze, na Novém Městě, východní stranou se dotýká Vinohrad. Pojmenováno je po ruském vědci Ivanu Petrovovičovi Pavlovovi. Slangově či hovorově se náměstí i zdejší stanice metra označuje nejčastěji jako Pavlák či Ípák, vzácněji Slinták, Slinťák či Slintáč (podle způsobu, jímž I. P. Pavlov zkoumal podmíněné reflexy psů).

Náměstí I. P. Pavlova
Náměstí I. P. Pavlova, pohled od východu
Umístění
StátČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 2
ČtvrťNové Město
Poloha50°4′32″ s. š., 14°25′47″ v. d.
Historie
Pojmenováno poIvan Petrovič Pavlov
Starší názvyKomenského
Petra Osvoboditele
U Slepé brány
Velké říjnové revoluce
Další údaje
Kód ulice463795
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Náměstí vzniklo po odstranění zbytků Slepé brány, která byla součástí barokního novoměstského opevnění. Původně se v letech 1897–1925 nazývalo Komenského. V roce 1925 bylo přejmenováno na náměstí Petra Osvoboditele, podle srbského a prvního jugoslávského krále Petra Karađorđeviće. Za německé okupace v letech 1942–1945 se náměstí nazývalo U Slepé brány (německy Am Blinden Tor), po válce se ještě nakrátko vrátil předválečný název. V letech 1948–1952 neslo název po Velké říjnové revoluci. Poté bylo pojmenováno po ruském (sovětském) fyziologovi Ivanu Petroviči Pavlovovi a tento název si udrželo i po sametové revoluci.[1]

V současné době je jeho význam spíše dopravní: kříží se zde Severojižní magistrála s významnou tramvajovou tratí v Ječné ulici. Jedná se o velmi rušnou křižovatku, kde často dochází k dopravním zácpám a nehodám. Vlivem vysokého automobilového provozu je zde značné znečištění ovzduší a jedna z nejvyšších koncentrací polétavého prachu v Česku. Většinu náměstí tvoří jízdní dráha, přesto se zde ale nachází jeden pruh se zelení a stromy. Z důvodu zachování tohoto pruhu nebyl vybudován pátý výstup z metra a proto lidé, jdoucí dolů na Václavské náměstí, musí přecházet komunikaci magistrály.

Pod náměstím se nachází stanice metra I. P. Pavlova. Většina výstupů ze stanice metra i všechny 4 stanice tramvaje s názvem I. P. Pavlova se nacházejí výše, zejména v části Jugoslávské ulice, která funkčně splývá s Tylovým náměstím na Vinohradech, a v Bělehradské ulici, která Tylovým náměstím příčně prochází.

Okolní objekty a instituce

Reference

  1. Náměstí I. P. Pavlova [online]. Praha virtuální [cit. 2016-01-03]. Dostupné online.

Literatura

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Komenského náměstí, s. 587–588.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.