Náš oddíl

Náš oddíl je instruktážní příručka Jaroslava Foglara pro práci v klubech, družinách a oddílech. [1]

Náš oddíl
AutorJaroslav Foglar
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
VydavatelAtos
Datum vydání1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kniha neobsahuje ucelený příběh jako jiné Foglarovy romány, svým charakterem je obdobná knihám Kronika Ztracené stopy, Kronika Hochů od Bobří řeky a Z Bobří hráze.

Historie knihy

Jaroslav Foglar začal se sepisováním zkušeností a poznatků s vedením skautského oddílu již v 60. letech 20. století a využíval svých bohatých zkušeností z vedení svého skautského oddílu Pražská Dvojka. Příručku Foglar psal původně pro Státní nakladatelství dětské literatury, které ji však nakonec odmítlo vydat. [1] Přes několik pokusů se podařilo tuto knihu vydat až téměř po 25 letech.

Forma a obsah knihy

Kniha je psána formou odpovědi na dopis Přemíka a Jirky, členů začínajícího oddílu, kteří žádají zkušeného vedoucího „Slávka“ o rady jak by oddíl měl fungovat, jaké jsou zákony oddílu, jaké hry je možno hrát a jak se mají bodovat, atd.

Kniha je příručkou praktických rad a návodů, obsahující kapitoly, které seznamují skautské vedoucí s možnostmi činnosti oddílů, s oddílovým bodováním, přípravou programu schůzek, zařízením a vybavením kluboven, využitím oddílových tradic a s organizací a vedením výprav a táborů. Je podložena mnohaletou pestrou praxí oddílu Pražská Dvojka.

Jednotlivé kapitoly řeší např. kolik by měl mít oddíl členů a družin, jak se mají družiny nazývat, jak vytvořit bodovací žebříček a kam bodování zapisovat, jak vybavit klubovnu, co jsou to pracovní sešity členů oddílu, jak vznikají a udržují se oddílové tradice, co je cílem výprav oddílu a jakou mají mít chlapci výzbroj a výstroj, co jsou to oddílové nálepky, jak se píše kronika, co jsou zvyklosti a nepsané zákony oddílu, jak vytvořit oddílový časopis, atd. Pak uvádí také konkrétní návody na krátkodobé i dlouhodobé hry v klubovně, tělocvičně i v přírodě a na Modrý život. Rady se týkají také volby znaků a názvů pro jednotlivé tábory, které oddíl absolvuje, táborových zákonů, uvádí výňatky z tábornické moudrosti a popisuje jak vytvořit na táboře přátelské prostředí.

Citát

… A tak mě napadlo sepsat už konečně jednou všechny ty svoje rady, návody, praktiky a „vynálezy“ do jedné knížky a pomoci tak těm, kteří stojí teprve na začátku své Velké Cesty, stejně jako jsem tam před více než padesáti lety stál já sám, tehdy ještě nevědomý a dost bezradný. Zároveň věřím, že si z mé knížky vyberou leccos pro zpestření oddílového programu i zkušení vedoucí, kterým se práce daří.

Jaroslav Foglar[2]

Vydání knihy

Z knihy bylo na ukázku otištěno na pokračování v období 13. dubna až 18. května 1968 v sobotní Mladé frontě šest kapitol. Další pokus o vydávání knihy na pokračování realizoval regionální měsíčník Novoměstský zpravodaj (Nové Město na Moravě) v letech 1985/1986, ale vydávání bylo po jedenácti částech na pokyn místního výboru KSČ zastaveno. [3]

Knižní vydání

Odkazy

Reference

  1. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 100.
  2. FOGLAR, Jaroslav. Náš oddíl, Praha: Olympia, 2000. 181 s., ISBN 80-7033-526-2, S. 6
  3. NOSEK-WINDY, Václav. Jestřábí perutě (Povídání o foglarovkách). Praha: Olympia, 1999. 236 s. ISBN 80-7033-618-8. S. 100–102.
  4. FOGLAR, Jaroslav. Náš oddíl. Praha: Olympia, 2000. 181 s. ISBN 80-7033-526-2. S. 180.

Literatura

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.