Muzeum Olomoucké pevnosti

Občanské sdružení (dnes spolek) Muzeum Olomoucké pevnosti bylo založeno 14. 5. 2007. Vzniklo za účelem rekonstrukce a revitalizace památkově chráněného areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

Korunní pevnůstka

Historie

Korunní pevnůstka

vznikla v místě bývalé vesničky Závodí. Je to velmi dochovaná, ucelená část bývalé bastionové pevnosti Olomouc. V roce 1754 bylo zahájeno budování úpravami terénu. V letech 1755-56 byla dokončena tzv. armováním. Pevnůstka sestává z jednoho pětibokého bastionu číslo 24 a dvou půlbastionů číslo 25 a 23. Kurtina mezi bastionem číslo 25 a 24 je prolomena zachovalou vstupní branou. Areál Korunní pevnůstky obsahuje barokní prachárnu, torzo empírové strážnice a od poloviny 19. století byl její vnitřní prostor doplněn dvěma rozlehlými budovami dělostřeleckých laboratoří. Korunní pevnůstka sloužila jako zvláštní vstup do města, a v jejím areálu byly umístěny kanonické zahrady. Cesta z pevnůstky do města byla osázena alejí z obou stran. Stavba olomoucké bastionové pevnosti přišla tehdejší habsburskou státní pokladnu na 10 milionů zlatých.

Vnější opevnění Korunní pevnůstky

Bastionová pevnost

byla posledními rozsáhlými fortifikačními stavebními pracemi, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj města až do dnešních časů, jež poznamenaly jeho hospodářské, společenské a politické postavení v letech 1742 až 1758.

Fortová pevnost

patřila mezi dva forty, které v letech 1839-1846 byly vystavěny a Šibeničním a Tabulovém vrchu. Objekty byly budovány pouze v zemním provedení. Na permanentní objekty s reduity a armováním měly být přestavěny po uklidnění mezinárodněpolitické situace.

Cíl muzea

Muzeum postupně rekonstruuje a dostavuje

  • muzeum olomoucké pevnosti, propagující vojenskou historii města
  • informační centrum pro celý komplex zachovaných staveb vojenského charakteru v Olomouci i blízkém okolí
  • volnočasové centrum poznání a zábavy, založené na kulturních, vzdělávacích a sportovních aktivitách
  • Korunní pevnůstka
  • Fortová pevnost
  • Bastionová pevnost

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.