Muchnička
Muchnička (Simulium)[1] je rod z čeledi muchničkovitých, které mohou přenášet choroby jako je onchocerciasis (říční slepota). Je to rod s několika stovkami druhů a 41 podrody.[2]
Simulium | |
---|---|
Vědecká klasifikace | |
Říše | živočichové (Animalia) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Sliny těchto much obsahují antikoagulanty, řadu enzymů a histamin a smíchány s krví zabraňují jejímu srážení, dokud ji muchnička nenasaje. Tato kousnutí způsobují lokalizované poškození tkáně, a pokud je počet muchniček dostatečný, může pokousání vyvolat ztrátu krve a anémii.
Reakce hostitele na útok muchničky může zahrnovat systémová onemocnění, alergické reakce nebo dokonce smrt, způsobenou především histaminem. U lidí je tato systémová reakce známá jako „muchničková horečka“ a je charakterizována bolestmi hlavy, horečkou, nevolností, adenitidou, generalizovanou dermatitidou a alergickým astmatem.
V balkánském folklóru
V srbské mytologii existuje legenda o Ale (ženské bytosti spojené s krupobitím, šílenstvím a nemocí), která údajně zemřela v jeskyni poblíž pevnosti Golubac v okrese Požarevac ve východním Srbsku. Hnijící mrtvola této bytosti prý každé jaro vysílá roj golubackých much - jedinců druhu Simulium colombaschense. Skutečnost, že golubacká moucha je nenasytný krvežíznivec a přenašeč nemocí odpovídá charakteru Aly, zdůrazňuje její zhoubné až smrtonosné působení, zatímco legenda recipročně poskytuje folklórní vysvětlení geneze tak nepříjemného hmyzu.[3][4] Druhový název colombaschense je odvozen od názvu vesnice (ve významu holubník od slovanského golub holub, příbuzného s latinským columba - viz Columbidae). Během 18. století byl S. colombaschense známým hmyzím škůdcem Banátu.[5]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simulium na anglické Wikipedii.
- BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2020-04-18]. Dostupné online.
- Dostupné online.
- Ramel, Gordon John Larkman (4 March 2007). "The Nematocera". Earth-Life Web Productions. Archived from the original on 6 August 2007. Citováno: 2007-08-21. (Beside biological data, the page mentions a legend on black flies from the Carpathians.)
- Karadžić, Vuk Stefanović (2005). Живот и обичаји народа српскога (in Serbian). Belgrade: Politika : Narodna knjiga. s. 276. ISBN 86-331-1946-3.
- Thompson, F. Christian (březen 2001). "The Name of the Type Species of Simulium (Diptera: Simuliidae): an historical footnote". Entomological News 112 (2): 125. retr 2011-04-08.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Simulium na Wikimedia Commons
- Taxon Simulium ve Wikidruzích
- BioLib.cz – [online]. BioLib.cz. Dostupné online.