Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes (rusky: московская сторожевая, anglicky: Moscow Watchdog) je psí plemeno vyšlechtěné v někdejším Sovětském svazu jako služební plemeno pro Rudou armádu.

Moskevský strážní pes
Základní informace
Země původuRusko Rusko
Využitíhlídací pes, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnostpes: 55 kg a výše
fena: 45 kg a výše
Výška pes: 77 - 78 cm
fena: 72 - 73 cm
Barvarůzné barvy, většinou se vyskytuje trikolorní
Klasifikace a standard
Skupina FCIneuznaná plemena
ČMKUstandard
 výška uváděna v kohoutku

Historie

První jedinci vznikli ze spojení kavkazského ovčáka a feny bernardýna [1] a to hlavně pro potřeby Rudé armády, především hlídání objektů, výjimečně i záchranářské práce. V prosinci 1985 bylo plemeno uznáno Ruskou kynologickou federací a došlo ke stanovení pravidel jeho chovu. Později došlo k aktualizaci standardu plemene (především byla vyškrtnuta horní hranice výšky), ale až v roce 1992 byl podepsán šlechtiteli plemene v Krásné hviezdě. FCI dodnes toto plemeno neuznává.

K soukromým chovatelům se toto plemeno dostávalo jen velmi obtížně, většinou si ho mohl vzít např. psovod, který odcházel do civilu. Většinou se sem pak dostávali pouze jednotlivci s neurčitým původem [2]. Do bývalého Československa se toto plemeno dostalo rovněž vojenskou cestou. Major, který sloužil v sovětské armádě si s sebou do Československa přivezl psa i fenu, kteří měli dvě štěňata. Fenka pak měla dva vrhy, které tvoří spolu s importovanými jedinci ze země původu, ale i z Polska, vytvořily základnu plemene v Československu.

V Česku se momentálně (prosinec 2014) nachází asi 10 chovatelských stanic [3]. Většina z nich je stále aktivní a proto se toto plemeno i u nás rozvíjí. Největší stanicí a zároveň nejdéle fungující v České republice, která se hlavně zasloužila o rozšíření tohoto plemene u nás je stanice Ruský medvěd.[4] Nejpočetnější stanice jsou v Rusku, armáda ho ale již nevyužívá.

Charakteristika

Vzhled

Celkový vzhled: Moskevský strážní pes je velkého vzrůstu, silné kostry, masivní, s dobře vyvinutým svalstvem, vytrvalý, nenáročný na chov v různých klimatických podmínkách, nedůvěřivý k cizím, doporučuje se pro strážní a jiné druhy služeb.

Výška v kohoutku: Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána.

Hlava: Hlava je velká, mohutná, široká v lebeční části, s dosti hlubokým přechodem od čela k široké mordě, zuby jsou velmi silné, velké s nůžkovým skusem, řezáky jsou v jedné linii. Uši zavěšené, trojúhelníkového tvaru, silné u kořene, pevně přiléhající předním krajem k lícním kostem.

Tělo: Hrudník je hluboký, široký, dlouhý s okrouhlými žebry, který se viditelně rozšiřuje k zadní části. Končetiny jsou přímé a paralelní, tlapy jsou velké a kulaté. Ocas je vysoko nasazen, u kořene silný, při vzrušení se zvedá nad linii zad.

Srst: Srst je hrubá, delší, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutou podsadou. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase.

Barva: Zbarvení je rezavé s bílou - plášťové, skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami. Hruď, přední končetiny do výše lokte, zadní do bérce a konec ocasu jsou bílé. Tmavé "brýle" zakrývající vnitřní koutek oka. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle.[2]

Povaha

Moskevský strážní pes je ostražitý, přátelský a milý pes. Svoji rodinu dobře chrání a v případě, že je něco v nepořádku, umí zakročit. Je trochu těžkopádný, ale má rád pohyb. Lehce se cvičí protože je vnímavý a učenlivý, pokud ale svého psovoda neuznává jako "vůdce smečky", může se zdát tvrdohlavý a paličatý. Má dobrou paměť a cviky, které se již naučí, není nutné často procvičovat [5]. Svoji rodinu miluje a velmi k ní přilne. Chce s ní být pořád v kontaktu a proto, třebaže zima mu nevadí, je lepší ho mít v domě. Je rád v centru dění.

Je to ideální hlídač, přestože ho jen málo uslyšíte štěkat — k návštěvám je nedůvěřivý a má silný stisk. Pokud mu ale dáte najevo, že cizí člověk je vítaný, nemá problém ho přijmout do rodiny. Má velmi rád děti a dětské hry mu nevadí, leckteré jejich hry přetrpí. Kontakt s ostatními zvířaty sice nevyhledává, ale je lehké je seznámit, protože je k nim mírumilovný. Není ani přehnaně dominantní, takže je možné chovat jej ve smečce s jinými psy.

Péče

Péče o moskevského strážního psa není složitá. Srst tohoto plemene není moc přiléhavá a je dlouhá a hustá. Líná 2x do roka (na jaře a na podzim), v tomto období je potřeba ji často česat. Líná extrémně, proto je vhodné mu podávat lososový nebo olivový olej. Pokud nelíná, stačí jeho srst 1x týdně vyčesat. Mytí srsti nevadí.

Výcvik i výchova musí být důsledné (co mu zakážete jednou, to tak musí zůstat). Neplatí na něj bití, spíše naopak. Je to plemeno známé tím, že je od narození čistotné, ale jsou i výjimky. Hodí se i pro začátečníka.

Pohyb nevyžaduje, ale umí se přizpůsobit dennímu režimu svých psovodů. Do té doby, než mu bude minimálně 1 rok se ale jeho klouby nesmí přetěžovat dlouhými procházkami, protože je náchylný k dysplazii kyčelních kloubů. Stejně tak dobře pro něj nebude ani obezita, která ještě zhorší problémy s klouby. Neměl by se moc nadřít ve velkém horku, kdy je náchylný na úpal a dehydrataci. Nehodí se pro běhání při kole, krom toho je ale vhodný pro všechny typy pohybu. Nehodí se pro většinu psích sportů, protože je více těžkopádný.

Odkazy

Reference

  1. Kdo je moskevský strážní pes. romanovci.cz [online]. [cit. 2014-12-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-24.
  2. Moskevský strážní pes. www.ifauna.cz [online]. Dostupné online.
  3. Moskevský pes strážní. www.celysvet.cz [online]. Dostupné online.
  4. Nejstarší chovatelská stanice moskevského strážního psa v České republice [online]. Dostupné online.
  5. Kdo je moskevský strážní pes. ruskypes.cz [online]. [cit. 2014-12-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-24.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.