Monarchistický pochod
Monarchistický pochod Prahou je manifestace každoročně pořádaná vždy 28. října, tedy v den vyhlášení samostatného Československa.
Politické pozadí
Monarchistický pochod je organizován monarchistickou stranou Koruna česká každoročně od roku 2008. Jeho cílem je připomenout, že český stát nevznikl v roce 1918, nýbrž má tisíciletou tradici; dále zdůrazňuje některá přehlížená fakta ohledně vzniku republiky – např. že republikánské zřízení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nevzešlo z celonárodního referenda, nýbrž že o něm bylo rozhodnuto úzkou skupinou politiků. V roce 2016 KČ ke 28. říjnu vydala leták s textem svého člena Jana Drnka, kde zdůvodňuje nesmyslnost slavení státního svátku v tento den.
Pochodem monarchisté rovněž upozorňují na skutečnost, že monarchistické politické zřízení v současnosti spolehlivě funguje v mnoha zemích Evropy i celého světa. V rozhovoru pro TV Nova u příležitosti pochodu v roce 2017 uvedl předseda Koruny České Petr Nohel jako další argumenty pro monarchii, že panovník na rozdíl od prezidenta není zavázaný politické straně nebo sponzorům kampaně, kteří umožnili jeho zvolení, a také že monarchie je levnější než republika.[1]
Monarchisté usilují také o dosažení společenského uznání pro vojáky, kteří během první světové války dodrželi přísahu a bojovali věrně za svou vlast. Při pochodu v roce 2010 uvedl předseda Koruny České Václav Srb, že „pouze pět procent českých vojáků nedodrželo přísahu císaři a přeběhlo k nepříteli. Přesto byli tito legionáři v pozdějším období glorifikováni, zatímco podíl českých vojáků na vojenských akcích Rakouska-Uherska byl po léta zamlčován.“[2]
Charakter pochodu
Začátek pochodu je pravidelně na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava (s výjimkou několika let, kdy byl daný prostor už obsazen jinou demonstrací, a monarchisté se tak sešli níže na náměstí) a zahájen je projevem předsedy strany a zpěvem svatováclavského chorálu.
Pochod pravidelně doprovází dechová kapela Pralinka. Zatímco Tříkrálový pochod za monarchii, organizovaný skupinou royalistů okolo Petra Placáka, je laděn napůl vážně a napůl recesisticky, Koruna Česká usiluje o seriózní charakter pochodu, prezentujícího obnovu parlamentní monarchie jako moderní alternativu. V roce 2014 proto předseda KČ Václav Srb doporučil účastníkům dát přednost civilnímu oblečení před historickými uniformami a obleky, které by mohly svádět k dojmu, že jde o akci staromilského historického spolku.[3]
Pochod v prvních letech procházel po trase Václavské náměstí – Příkopy – Celetná – Staroměstské náměstí – Karlova – Křižovnické náměstí se zakončením u sochy císaře Karla IV., později byla trasa prodloužena přes Karlův most na Malostranské náměstí na místo, kde stával pomník maršála Radeckého, jehož obnovu Koruna Česká podporuje.[4] Pravidelnou zastávkou je též Staroměstské náměstí, kde účastníci pochodu vyjadřují podporu obnovení Mariánského sloupu. To bylo jedním z hlavních motivů pochodu zejména v roce 2017, v reakci na zamítavé vyjádření Zastupitelstva hlavního města Prahy k obnovení Mariánského sloupu.[5]
Externí odkazy
- Zpráva Prahou prošel Monarchistický pochod ve Wikizprávách
- PLAVECKÝ, Radek. Monarchisté demonstrovali za obnovu českého království. novinky.cz [online]. [cit. 2009-10-29]. Dostupné online. (česky)
Reference
- Předseda Koruny České: "Zrušme republiku a obnovme monarchii!". tn.nova.cz. 2017-10-28. Dostupné online [cit. 2018-02-21]. (česky)
- Monarchisté chtějí pomník Radeckému a obnovu království. Aktuálně.cz. 2010-10-28. Dostupné online [cit. 2018-02-21]. (česky)
- Monarchisté vyrazí do ulic, mají plán, jak se vyvarovat posměchu. Pražský patriot. Dostupné online [cit. 2018-02-21]. (česky)
- Manifestace monarchistů na Malostranském náměstí. www.radecky.org [online]. Spolek Radecký Praha [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. (česky)
- Zveme na Pochod za monarchii, už tuto sobotu - Koruna Česká. www.korunaceska.cz [online]. [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. (česky)