Modrásek bělopásný

Modrásek bělopásný (Aricia eumedon, Esper 1780) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lyceanaidae).

Modrásek bělopásný
Modrásek bělopásný
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
Binomické jméno
Aricia eumedon
Esper, 1780
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synonyma

Byl zařazován a označován také:

  • Plebejus eumedon (často mylně přepisováno Plebeius eumedon)
  • Eumedonia eumedon
  • Lycaena eumedon
  • Eumedonia chiron
Modrásek bělopásný

Výskyt

Rozšířený je lokálně od jihovýchodní Evropy přes střední a severní Evropu, Balkán a Turecko až po Dálný východ. Jeho přirozeným prostředím jsou vlhké a květnaté louky, lesní palouky, ale také vlhké příkopy při cestách a okraje vodních nádrží. V České republice se vyskytuje roztroušeně, převážně v pahorkatinách. V Čechách jej najdeme například v Českém středohoří nebo na jihu Českomoravské vrchoviny, početnější populace se pak vyskytují prakticky na celé Moravě.

Chování a vývoj

Modrásek bělopásný

Živnou rostlinou modráska bělopásného je především kakost luční (Geranium pratense), méně kakost bahenní (G. palustre) a kakost krvavý (G. sanguineum). Samice klade vajíčka do květů živných rostlin, které potom postupně vyžírají housenky. Tyto přezimují a kuklí se v trávě nebo na zemi. Motýl je jednogenerační, v závislosti na lokalitě se vyskytuje od června do začátku srpna. Přední křídlo dospělého jedince dosahuje délky 14 – 16 mm.

Ochrana a ohrožení

V České republice není bezprostředně ohrožen. Škodí mu intenzivní pastva či zarůstání neobhospodařovaných luk, na druhou stranu bylo zaznamenáno jeho šíření v podhorských oblastech.

Odkazy

Literatura

  • BENEŠ, KONVIČKA, (eds). Motýli České republiky: rozšíření a ochrana. Praha: SOM, 2002. 857 s.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.