Miloslav Sádlo

Miloslav Sádlo (6. června 1897, Praha30. října 1961, Praha), byl violista a sólista v České filharmonii, kde byl též ředitelem orchestru a později i jednatelem. Působil i v Českém triu zároveň s dalšími hudebníky A. Plockem a J. Palenickem. Zároveň byl také členem Klubu orchestrálních umělců (po celou dobu trvání). Věnoval se pedagogické činnosti a vyučoval hře na housle.

Miloslav Sádlo
Základní informace
Narození6. června 1897
Praha, České království
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. října 1961 (ve věku 64 let)
Praha
Československo Československo
Žánryklasická hudba
Povoláníviolista, pedagog, ředitel
Nástrojeviola
Příbuzná témataČeská filharmonie
Manžel(ka)Blažena Sádlová, roz. Prokopová (1892 - 1979)
Příbuzníbratr Karel Pravoslav Sádlo violoncellista
Významný nástroj
viola
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Miloslav Sádlo[1][2] se narodil v Praze v početné rodině živnostníka, ševce Josefa a Anny Sádlových. Po ukončení měšťanské školy odešel v roce 1911 na vojnu kde byl až do roku 1919. Vzhledem k jeho zájmu o hudbu byl přiřazen k vojenské hudbě.

Roku 1919 vstoupil na Pražskou konzervatoř kde studoval v houslové třídě profesora J. Bastaře do roku 1926. Během studií začal již vyučovat hraní na housle a během 20 let vyučil řadu dobrých houslistů. Jeden čas hrál v Mickově kvartetu.[3]

V roce 1926 byl angažován Českou filharmonií kde působil až do svého úmrtí na podzim roku 1961. Mezi lety 1933-1945 byl členem Unie hudebníků z povolání, mezi lety 1931–1946 byl ve Výboru klubu orchestrálních umělců v Praze. Ve výboru spolku České Filharmonie byl 18 let.

Zároveň s Rafaelem Kubelíkem, který se zasadil o postátnění České Filharmonie, se spoluúčastnil jednání a dne 22. října 1945 i podepsání dekretu o postátnění České filharmonie.[4] V té době byl jmenován ředitelem orchestru.

Organizoval zájezdy jak vnitrozemské tak i zahraniční jichž se též zúčastnil a na kterých hrál. Zahraniční zájezdy byly hlavně před válkou do Itálie, Jugoslávie, Anglie, Francie, Švýcarska, Rakouska, Holandska, Rumunska, po roce 1945 do Sovětského svazu, Německé demokratické republiky a Německé spolkové republiky.

Na podzim roku 1959 byl na 3měsíčním turné v Austrálii, Japonsku, Číně a Indii, kde měl tu čest se potkat s Džaváharlálem Néhrúem.

V Austrálii pořádali koncert pro tamější Československou komunitu českých a slovenských poválečných emigrantů.

V říjnu 1961 zemřel na zauzlení střev, když ho lékaři nestačili včas operovat.

Byl ženatý s Blaženou Sádlovou-Prokopovou, byli však bezdětní.

Odkazy

Poznámky

Miloslav Sádlo - rukopis "Škola na violu na podkladě srovnávacím" - analogie Housle verso viola

Pro zajímavost, prasynovec Ivan Kincl [5]byl synem spisovatele Jaromíra Kincla, tvůrce pohádkové postavy skřítka Rákosníčka

Reference

  1. MILOSLAV, Sàdlo. Dostupné online.
  2. MILOSLAV, Sàdlo. Dostupné online.
  3. JOSEF, Micka. koncertagentura. Dostupné online.
  4. RAFAEL, Kubelík. Praha: Česká filharmonie. Dostupné online.
  5. IVAN, Kincl. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.