Mieczysław Bohatkiewicz

Blahoslavený Mieczysław Bohatkiewicz (1. ledna 1904, Krykały4. března 1942, Berezwecz) byl polský římskokatolický duchovní, oběť nacistického pronásledování církve. Katolickou církví je uctíván jako blahoslavený mučedník.

Blahoslavený
Mieczysław Bohatkiewicz
Fotografie
kněz a mučedník
Datum narození1. ledna 1904
Místo narozeníKrykały
Datum úmrtí4. března 1942
Místo úmrtíBerezwecz
Svátek12. června
Blahořečen13. června 1999, Varšava, Jan Pavel II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributykněžská roucha

Život

Narodil se v Krykałech ve Wileńském vojvodství v rodině Stanisława Bohatkiewicze a jeho manželky Josefy, rozené Zienkiewiczové. Jeden z jeho mladších bratrů se stal také knězem. První vzdělání získal doma, později navštěvoval základní školu v Sitce. Ve studiích pokračoval na gymnáziu v Budsławi a dokončil je na biskupském gymnáziu v Novogrodku. V roce 1925 vstoupil do kněžského semináře a 23. srpna 1933 byl vysvěcen na kněze.

Od roku 1933 působil jako vychovatel v Nižším semináři v Drohiczyně a zároveň dálkově studoval na univerzitě ve Varšavě. V letech 1936-1939 byl prefektem školy v městě Luniněc. Po vypuknutí druhé světové války byla škola uzavřena, a P. Mieczysław odešel ke svému mladšímu bratrovi Stanislavovi, který byl farářem v Puszkách. Následně se ujal sousední farnosti Pelikany. V roce 1941 přijal farnost Dryssa, kde mnoho let předtím byli lidé bez kněze. Jeho pastorační činnost se však znelíbila okupantům. Byl varován kněžími z kongregace Mariánů, že se jej gestapo chystá zatknout. Poté 16. ledna 1942 byl skutečně zatčen. Dne 4. března 1942 byl se skupinou vězňů odveden do lesa Borek a zde zastřelen. Spolu s ním byli zastřeleni ještě dva další kněží - b. Władysław Maćkowiak a bl. Stanisław Pyrtek.

Beatifikace

Beatifikován byl papežem sv. Janem Pavlem II. dne 13. června 1999 ve Varšavě ve skupině 108 polských mučedníků z druhé světové války.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mieczysław Bohatkiewicz na polské Wikipedii.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.