Michael Graves

Michael Graves (9. července 1934 Indianapolis, Indiana12. března 2015 PrincetonNew Jersey) byl americký architekt. Byl členem tzv. New York Five – skupiny modernistických architekti z šedesátých let (patřili mezi ně například také Richard Meier, Peter Eisenman, Charles Gwathmey a John Hejduk). V sedmdestých letech začal spolupracovat s Robertem Venturinim – nejvýznamnějším představitelem americké postmodernistické architektury.

Michael Graves
Narození9. července 1934
Indianapolis
Úmrtí12. března 2015 (ve věku 80 let)
Princeton
Alma materHarvardova univerzita
Harvard Graduate School of Design
University of Cincinnati
Broad Ripple High School
Povoláníarchitekt, vysokoškolský učitel a designér
ZaměstnavatelPrincetonská univerzita
OceněníŘímská cena
New Jersey Hall of Fame
Národní medaile za umění
společník Amerického institutu architektů
Webwww.michaelgraves.com
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Muzeum NCAA Hall of Champions v Indianapolisu, jehož architektem je Michael Graves

Narodil se v Indianapolisu ve státě Indiana. Studoval na Broad Ripple High School, kde v padesátých letech získal diplom. Později studoval architekturu na univerzitě v Cincinnati a na Harvardu, kde v roce 1959 získal magisterský titul. Obdržel dvouleté stipendium na Americké akademii v Římě a po návratu do Spojených států začal učit na Princetonské univerzitě, kde se o deset let později stál řádným profesorem architektury.

Postavil více než 350 budov celosvětového významu. Velké množství úředních budov, ústředí administrativy, hotelů, restaurací, sportovních a rekreačních center, muzeí, divadel a knihoven. V roce 1999 byl Graves oceněn National Medal of Arts a roku 2001 získal Zlatou medaili American Institute of Architects. V roce 2003 na infekci neznámého původu Graves ochrnul od pasu dolů. To mu však nebránilo aby pokračoval ve své tvůrčí oblasti.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michael Graves na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.