Methylfenidát

Methylfenidát (MPH) je stimulant příbuzný amfetaminům, ale vyvolávající slabší účinky.[1] Je předepisován k léčbě ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) u dětí i dospělých – u osob trpících tímto onemocněním zlepšuje schopnost soustředění. Také je nasazován u nemocných narkolepsií a po určitých typech mozkových zranění.[1] Chemicky to je bílá jemná krystalická látka bez zápachu.[1]

Methylfenidát
Název (INN)Methylfenidát
Název podle IUPACmethyl fenyl(piperidin-2-yl)acetát
Další názvyConcerta, Methylin, Ritalin
Kódy
Číslo CAS113-45-1
Klasifikace ATCN06BA04
ChEMBL IDCHEMBL796
ChemSpider ID4015
PubChem4158
Chemie
Sumární vzorecC14H19NO2
SMILESCOC(=O)C(C1CCCCN1)C2=CC=CC=C2
InChIInChI=1S/C14H19NO2/c1-17-14(16)13(11-7-3-2-4-8-11)12-9-5-6-10-15-12/h2-4,7-8,12-13,15H,5-6,9-10H2,1H3
Molární hmotnost233,30 g/mol
Teplota tání214 °C
Farmakologie
IndikaceADHD, neurotická porucha, narkolepsie a hypersomnie
Cesty podáníústní podání a transdermální podání
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dalšími názvy, pod kterými se látka prodává, jsou: Ritalin, Ritalina, Rilatine, Ritalin LA, Attenta, Concerta, Metadate, Methylin, Rubifen Focalin a Centedrin.[zdroj?]

Podávání Ritalinu dětem je předmětem značných kontroverzí právě pro jeho značnou shodu s klasickými pouličními drogami a pro návykovost léku.[2]

Účinky

Methylfenidát zvyšuje v mozku hladinu dopaminu. Jedná se o jeden z neuropřenašečů, který je nutný pro vznik motivace a potěšení. Stimuluje tak organismus k výkonům a ke zvýšené koncentraci na jejich provádění.

Vedlejší účinky

Obvykle hlášené vedlejší efekty Ritalinu jsou[3][4] problémy se spánkem (což může vést sekundárně k dalším problémům), ztráta chuti k jídlu (proto je také Ritalin někdy používán pro léčení obezity), deprese, podrážděnost, bolesti břicha, bolesti hlavy, sucho v ústní dutině, rozostřené vidění, nevolnost, závratě, otupělost a motorické tiky nebo třesavka. Až 5 % dětí zažívá halucinace, které často zahrnují červy, hady nebo hmyz.[2] Ztráta chuti k jídlu se řeší podáváním jídla před podáním léku. Další jídlo se podává až po odeznění anorektického působení léku. Bolesti hlavy, sucho v ústech a bolesti břicha se velmi snižují při zvýšeném zásobení organismu nápoji. Problémy se spánkem, a to jak s usínáním, tak kvalitou spánku, se řeší fyzickou zátěží na čerstvém vzduchu. Je-li pacient dostatečně unavený, usíná rychle a spánek je kvalitní. Podrážděnost je u psychostimulancií zcela běžně se vyskytující vedlejší účinek. Ostatní vedlejší účinky jsou zcela nedůležité a nemají zásadní význam vedle hlavního kýženého léčebného efektu. Všechny se pronikavě snižují a některé i zcela vymizí, je-li s nemocným stálý kontakt v podobě dialogu. Nejméně vhodným postupem je osamocenost pacienta - tj. ponechat ho sama sobě.

Zneužívání

Ritalin je někdy zneužíván jako stimulant např. studenty, kteří chtějí vydržet bdělí ve zkouškovém období. Také je užíván rekreačně např. v klubovém prostředí, často v kombinaci s alkoholem, někdy se silnějšími drogami. Od devadesátých let došlo k vzestupu v ilegálním užívání methylfenidátu. Užívání této látky má celou řadu negativních následků psychického i fyzického rázu. Vzniká mj. závislost.[1]

Odkazy

Reference

  1. BIGELOW, Barbara C.; EDGAR, Kathleen J. The UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances. [s.l.]: Thomson-Gale, 2006. ISBN 1-4144-0444-1.
  2. Prescribing of hyperactivity drugs is out of control [online]. New Scientist, 31. březen 2006. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  3. MedicineNet
  4. ADD ADHD Information. addadhdadvances.com [online]. [cit. 2006-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-12-05.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.