Metanogen

Metanogen (též methanotvorný či methanprodukující organismus[1] ) je organismus z domény archea, který produkuje metan (CH4), tedy je schopný metanogeneze.

Proces

Při anaerobním rozkladu organických látek, zejména celulózy, vzniká velké množství odpadních produktů, z nichž mnohé mohou být donory vodíku a elektronů. Příkladem odpadních produktů je kyselina mravenčí a octová (tzv. acetotrofie), methanol, oxid uhličitý a vodík. Tyto donory pak zajišťují redukci oxidu uhličitého (CO2) na metan (CH4). Dá se proto říct, že metanogeneze je formou anaerobní respirace oxidu uhličitého.[1]

Můžeme vystopovat celý sled reakcí:[1]

  1. nejprve je CO2 aktivován methanofuranem (MT)
  2. následně redukován na formyl (-HCO)
  3. formyl je poté transportován z MT na tetrahydromethanopterin
  4. formyl je dehydratován s redukován na methylen (-CH2-)
  5. methylen je redukován na methyl (-CH3)
  6. methyl je z methanopterinu přenesen na koenzym M
  7. methyl-koenzym M je redukován na methan pomocí methylreduktáz

Příkladem rovnic konkrétních reakcí je:

CO2 + 4 H2 → CH4 + 2H2O
CH3COOH → CH4 + CO2

Kde žijí metanogeni

Jelikož metanogeni navazují na anaerobní rozkladné procesy organických látek, jako je celulóza, musí žít v prostředí, kde tyto reakce probíhají. Typickým příkladem jsou mokřady, mořské sedimenty, ale zejména pak trávicí soustava přežvýkavců a termitů, kde žijí prvoci schopní trávit celulózu.[1]

Zástupci

K metanogenům patří například archea z těchto rodů:[1]

  • Methanobacterium
  • Methanococcus
  • Methanosarcina
  • Methanospirillum

Reference

  1. KLABAN, Vladimír. Svět mikrobů; ilustrovaný lexikon mikrobiologie životního prostředí. Hradec Králové: Gaudeamus, 2001. ISBN 80-7041-687-4. S. 416.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.