Mention

Mention je hypotetická částice vysílaná živým mozkem ale i jinými objekty, jejíž existenci propagoval František Kahuda a dostal tak psychoenergetiku do shody s tehdy oficiálním marxisticko-leninistickým materialismem. Podle Kahudova tvrzení se má pohybovat nadsvětelnou rychlostí.[1]

Historie

František Kahuda přišel s mentionovou teorií v 70. letech 20. století. Snažil se pomocí ní vysvětlovat paranormální jevy, jako je telekineze a telepatie.[1] Hlavním měřícím zařízením Kahudových pokusů byl Crookesův mlýnek, jehož otáčení prý lze telekineticky ovlivňovat.

Své pokusy a publikační činnost prováděl Kahuda v 70. a 80. letech 20. století.[2] Jeho články vyšly ve VTM a odborných časopisech. Svou teorii prezentoval v polovině 80. let také na veřejné přednášce v sále kolejí na pražském Strahově, kde ovšem jeho teorie přítomní posluchači vesměs kritizovali.

Kritika

Podle českého klubu skeptiků Sisyfos se jedná o fantazijní termín označující jednotku hypotetické síly, která má zprostředkovávat nikdy neprokázané fenomény. Její existence nikdy nebyla prokázána a pro její existenci nejsou žádné důvody.[1]

V populární kultuře

  • v komediálním sci-fi seriálu Návštěvníci akademik Richard při debatě s mladým Adamem Bernauem uvádí: „Komplexně pojatý časoprostor mentionů si nelze představit jako kompaktní hmotné seskupení …“

Reference

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo mention ve Wikislovníku
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.