Mccheta

Mccheta (gruzínsky მცხეთა), též Mcheta je jedno z nejstarších měst v Gruzii, které se nachází nedaleko Tbilisi v místě, kde se vlévá řeka Aragvi do řeky Kura (gruz: Mtkvari). Ve starověku byla Mccheta hlavním městem Gruzie. Historické památky Mcchety byly v čele s tamější katedrálou Sveticchoveli v roce 1994 přijaty na Seznam světového dědictví UNESCO.[2] Mcchetou prochází Gruzínská vojenská cesta. Žije zde přibližně 7 900[1] obyvatel.

Mccheta
მცხეთა
Gamsachurdiova ulice ve Mcchetě, v pozadí katedrála Sveticchoveli
Poloha
Souřadnice41°50′30″ s. š., 44°43′5″ v. d.
Nadmořská výška460 m n. m.
Časové pásmoUTC+4
StátGruzie Gruzie
KrajMccheta-Mtianetie
OkresMccheta
Mccheta
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel7 940 (2014)[1]
Etnické složeníGruzínci
Správa
Oficiální webmtskheta.gov.ge
Telefonní předvolba(+995) 32
PSČ3300
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Pozůstatky města v tomto místě jsou starší než 1000 let př. n. l. Mccheta byla hlavním městem Gruzínského Království Kavkazská Iberie od 3. století př. n. l. do 5. století. Od 4. století byla jedním z hlavních míst rozvoje raného křesťanství, když bylo křesťanství v provincii Kartli prohlášeno státním náboženstvím roku 337. Mccheta dodnes zůstala hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. I po přenesení hlavního města Ibérského království v 6. století do míst dnešního Tbilisi zůstala Mccheta i nadále místem korunovací a pohřbů gruzínských králů.[3]

Katedrála Sveticchoveli ve Mcchetě

Král Kavkazské Iberie Dachi (gruínsky დაჩი, též დარჩი - Darchi nebo დარჩილი - Darchil; vláda 522 - 534), následovník Vachtanga I. Gorgasali přemístil podle poslední vůle svého otce hlavní město do Tbilisi z důvodu výhodnější obranné pozice. Mccheta ale zůstala místem korunovace a pohřbívání gruzínských králů až do konce království na konci 19. století. Staré město leží při soutoku řek Aragvi a Kury. Vzácná směsice kulturních hodnot vládla v této části světa od doby bronzové až do prosperující křesťanské éry, vytvořivši unikátní eklektický styl tvořící atmosféru města, které je stejně staré jako dějiny Gruzie. Mccheta je nejpobožnějším městem Gruzie, od nepaměti byla svatyní pohanských idolů a místem, kde má křesťanství v Gruzii svůj původ.

Pozoruhodnosti

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mtskheta na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. http://whc.unesco.org/en/list/708/
  3. JAROMÍR, Adamec. Džvari a Mccheta – dva symboly touhy po svobodě. Země světa. 4.4.2022, roč. 21, čís. 4, s. 38–43. Dostupné online.

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.