Marie Jules César Savigny

Marie Jules César le Lelorgne de Savigny (5. dubna 17775. října 1851) byl francouzský zoolog a botanik.

Marie Jules César Savigny
Rodné jménoMarie Jules César Le Lorgne de Savigny
Narození5. dubna 1777
Provins
Úmrtí5. října 1851 (ve věku 74 let)
Versailles
Povoláníbotanik, zoolog, ornitolog a entomolog
ZaměstnavatelNárodní přírodopisné muzeum
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Savigny se narodil ve francouzském městě Provins. Ve věku 16 let opustil svůj domov a odcestoval do Paříže, kde působil jako botanik společně s Jean-Baptiste Lamarckem a Georgesem Cuvierem v Muséum national d'histoire naturelle. Ve věku 21 let Cuvier Savignyho doporučil Napoleonovi jako součást výpravné mise do Egypta. Zde byl jako člen Commission des sciences et des arts společně s Geffroyem Saint-Hilairem zodpovědný za veškeré zoologické výzkumy, Savigny se přitom zaměřil na bezobratlé živočichy a Hilaire na obratlovce.

Po návratu z Egypta do Paříže v roce 1802 začal podrobně studovat své poznámky, které sepsal do díla Description de l'Égypte. O zoologii se aktivně zajímal až do roku 1817, kdy se mu výrazně zhoršil zrak, který ho přinutil na několik let práci přerušit. 13. dubna 1826 se stal členem Pruské akademie věd, ale v roce 1822 se musel od svého povolání znovu kvůli zhoršenému zraku odvrátit. Ke konci svého života byl Savigny již téměř slepý a navíc trpěl optickými halucinacemi.

Marie Jules César Savigny má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Savigny.[1]

Dílo

  • Histoire naturelle et mythologique de l'ibis. Paříž, 1805
  • Description de l'Égypte. Paříž, 1809
  • Mémoires sur les animaux sans vertèbres. d'Éterville & Dufour: Paříž, 1816

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Marie Jules César Savigny na anglické Wikipedii a Marie Jules César le Lelorgne de Savigny na německé Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.