Maltézský mlýn

Maltézský mlýn (též Motolský mlýn či původně Tomanovský mlýn)[1] je vodní mlýn, vybudovaný v druhé polovině 16. století na Motolském potoce v pražské městské čtvrti Motol, která administrativně přináleží k městské části Praha 5. Mlýn je zapsaný v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.[2] Objekt je v soukromém vlastnictví a slouží jako obytné stavení.

Maltézský mlýn
Barokní mlýn pod motolskou Kalvárií
Účel stavby

mlýn, obytný dům

Základní informace
Slohbarokní a klasicistní přestavba
Výstavba16. století (1574?)
Přestavba18. století
StavebníkJan Toman
Současný majitelsoukromý vlastník
Poloha
AdresaPraha 5, Motol, Česko Česko
UlicePlzeňská
Souřadnice50°3′57,67″ s. š., 14°19′35,99″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky41124/1-1898 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemná zmínka o výstavbě mlýna je zaznamenána v povolení z roku 1574, kterým Václav Zajíc z Hazmburka udělil Janu Tomanovi souhlas s výstavbou mlýna na Motolském potoce.[1] Během třicetileté války byl mlýn poničen a zpustl. Později se dostal spolu s dalšími objekty a pozemky v Motole do vlastnictví Maltézského řádu. V druhé polovině 18. století byla budova mlýna upravena v barokním stylu, později ještě došlo k dalším klasicistním úpravám. Ve 20. století při rozšíření a úpravách Plzeňské ulice vznikly kolem mlýna a rybníka navážky a koryto Motolského potoka bylo zatrubněno. Mlýnský rybník, který byl ve špatném stavu, prošel v roce 2008 celkovou rekonstrukcí.[3]

Popis

Budova bývalého mlýna čp.10/231[4] se nachází na západním úpatí skalnatého srázu vrchu Kalvárie, chráněného jako přírodní památka, v prostoru mezi Mlýnským rybníkem, Motolským potokem, Plzeňskou ulicí a motolským krematoriem.[5] Areál mlýna, který zahrnuje komplex budov, rozmístěných kolem obdélného dvora, si uchoval původní dispozici, charakteristickou pro mlýnské objekty.[4] Mlýn je na severní straně částečně ukryt za navážkou, která zde byla navršena při rozšiřování přilehlé komunikace.[1] Vzhledem k takto vzniklému výškovému rozdílu okolního terénu je budova směrem na sever přízemní (ve skutečnosti se jedná o původní první patro), kdežto na straně do dvora je jednopatrová. Vchod do mlýnice je zaklenutý, lemovaný dvěma mohutnými opěráky. Maštal ve dvoře má segmentové valené klenby, některé vnitřní prostory mají trámové stropy. Dvůr je obehnán kamennou zdí.[4] Západně od mlýna proti proudu Motolského potoka se nachází Mlýnský rybník s kamennou hrází a výpustí. Mlýnský potok v těchto místech představuje severozápadní hranici Přírodního parku Košíře-Motol.[5]

Zajímavost

Motolský (Maltézský) mlýn je zmiňován v Povídkách malostranských českého spisovatele a publicisty Jana Nerudy.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Portál životního prostředí hlavního města Prahy: Motolský potok. Popis trasy podél Motolského potoka. Maltézský mlýn [online]. Praha: Magistrát hlavního města Prahy, 2009 [cit. 2020-04-28]. Dostupné online.
  2. Památkový katalog: Maltézský mlýn [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-04-28]. Dostupné online.
  3. Pražská příroda: Mlýnský rybník u krematoria [online]. Praha: Magistrát hlavního města Prahy [cit. 2020-04-28]. Dostupné online.
  4. Evidenční list nemovité kulturní památky: čp. 10 býv. maltézský mlýn [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-04-28]. Dostupné online.
  5. Seznam. Plzeňská 10/231, Praha [online]. mapy.cz [cit. 2020-04-28]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.