Roudná (Plzeň)

Roudná (německy Raudna) je sídelní celek, vymezený a evidovaný jako základní sídelní jednotka, v evidenční části Severní Předměstí v městském obvodu Plzeň 1 statutárního města Plzeň. Nachází se v severním sousedství středu města.

Roudná
Křížkova ulice, Plzeň-Roudná
Lokalita
Charakterčást města
ObecPlzeň
OkresPlzeň-město
KrajPlzeňský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice49°45′29″ s. š., 13°22′44″ v. d.
Základní informace
Katastrální územíPlzeň a Plzeň 1 (2 km²)
Nadmořská výška320 m n. m.
PSČ301 64
301 65
Roudná
Další údaje
Kód ZSJ122050
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dnešní Roudná existuje na katastrálním území vsi Malice (podle níž se dodnes jmenuje jedna ulice Malická), která stála již staletí před založením Plzně[1]. Nedaleko byla další ves Záhoří (viz název ulice Pod Záhorskem) a obě vsi používaly románský kostel Všech svatých, který byl později přestavěn v gotickém a ještě později v barokním stylu.

Samotný název Roudná původně náležel tvrzi, která se podle zdrojů nacházela přinejmenším mezi roky 1416 až 1555 na kopci v dnešní Bílé Hoře v blízkosti Boleveckého rybníka (dnes na tom místě sídlí průmyslový podnik). Ulice „Na Roudné“ byla později pojmenována podle toho, že touto cestou obyvatelé chodili na tvrz Roudnou a postupně se význam slova „Roudná“ přesunul z tvrzi na domky v původních Malicích spolu s tím, jak tvrz Roudná ztrácela na důležitosti (už v roce 1543 je zmiňována jako „pustý zámek“). Kněz Martin z Mertlíkovic, jeden z majitelů, prodal tvrz Plzeňským za 200 kop míšeňských grošů v roce 1495. Z dalších vlastníků tvrzi lze zmínit rody plzeňských měšťanů Hiršů a Kleovů z Roudné.

Čtvrť obsahuje zátopové oblasti. Dlouhá desetiletí šlo o čtvrť chudou a dělnickou, v níž bylo vysoké procento občanů romské národnosti. Rozvoj obchodů po roce 1989 charakter Roudné pozměnil k lepšímu.

Rondel - obchodní centrum v Plzni

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.