Makromolekula
Makromolekula je rozsáhlá molekula, zpravidla s velkou molární hmotností. Atomy v makromolekule jsou vázány kovalentními vazbami, molekuly Van der Waalsovými silami.
Je složená z velkého množství molekul či atomů, většinou stejného původu. Vzniká z monomerů (nízkomolekulární látky) složitými chemickými reakcemi - polyreakcemi.
Počet tzv. merů, opakujících se stavebních jednotek v makromolekule (ať už jde o samostatné atomy, molekuly či skupiny molekul), je označován jako tzv. polymerační stupeň. Sloučeniny s nízkým polymeračním stupněm (do 10) jsou označovány jako oligomery, s vyšším polymeračním stupněm (i miliony) pak polymery.
Druhy geometrického uspořádání
Způsobu prostorového uspořádání makromolekuly se také jinak říká konformace makromolekuly.
- lineární - makromolekula má minimálně 2 reaktivní místa. Např. termoplasty.
- rozvětvené - vznikají polymerací sloučenin s trojnými vazbami. Rozbitím trojných vazeb vznikají postranní řetězce.
- prostorově síťované - vznikají také z trojné vazby. Místo bočních řetězců dochází k prostorovému propojení. Takový materiál je pak při slabém zesílení pružný a tažný, při velkém zesílení tvrdý, netavitelný a nerozpustný. Např. reaktoplasty.
Související články
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.