Major Taylor

Major Taylor, vlastním jménem Marshall Walter Taylor (26. listopadu 1878 Indianapolis21. června 1932 Chicago) byl americký dráhový cyklista, známý pod přezdívkou „Worcester Whirlwind“.

Major Taylor
Osobní informace
Datum narození26. listopadu 1878
Místo narozeníIndianapolis
Datum úmrtí21. června 1932 (ve věku 53 let)
Místo úmrtíChicago
Webhttp://majortaylor.biz/
Týmové informace
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Mistrovství světa v dráhové cyklistice
zlato Montreal 1899 sprint

Pocházel z rodiny kočího, od dětství pracoval v obchodě s bicykly, kde prováděl reklamní akrobacii na kole oblečený ve vojenské uniformě, což mu vyneslo pseudonym „major“. V roce 1896 se usadil ve Worcesteru a začal závodit profesionálně na šestidenních závodech.[1] Vytvořil 33 světových rekordů a v roce 1899 vyhrál šampionát League of American Wheelmen. Ve stejném roce také vyhrál závod ve sprintu na mistrovství světa v dráhové cyklistice, konaném na Vélodrome de Queen's Park v Montréalu. Stal se tak prvním afroamerickým mistrem světa v cyklistice a druhým ve všech sportech po boxerovi Georgi Dixonovi.[2] V roce 1900 se stal mistrem USA ve sprintu. Později podnikal na kolech značky Iver Johnson turné po Austrálii a Evropě, kde porazil mj. francouzského šampióna Edmonda Jacquelina. Byl silně věřící a odmítal závodit v neděli, což ho připravilo o mnohá vítězství.

Kariéru ukončil v roce 1910. Vydal autobiografii The Fastest Bicycle Rider in the World: The Story of a Colored Boy's Indomitable Courage and Success Against Great Odds. Za Velké hospodářské krize přišel o majetek, zemřel ve věku 53 let na myokarditidu a byl pohřben do neoznačeného hrobu.[3]

V roce 2002 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní cyklistické unie. V jeho rodném Indianapolis je po něm pojmenován stadion Major Taylor Velodrome. Otis Taylor o něm napsal píseň „He Never Raced on Sunday“.

Reference

  1. We Love Cycling Dostupné online
  2. Biography Dostupné online
  3. Smithsonian Magazine Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.