Magia naturalis

Magia naturalis, latinsky „přirozená magie“ je forma magie, jejíž fungování nezávisí na duchovních bytostech, ale pracuje s přirozenými silami, tedy jako aplikovaná přírodní filosofie. Koncept magie naturalis se objevil v evropském myšlení na konci středověku a byl ve velké míře užíván renesančními mágy k obhajobě svého bádání a odvrácení podezření z praktikování démonické, či obecněji ceremoniální magie.[1]

Heinrich Cornelius Agrippa von Nettesheim, renesanční mág a obhájce konceptu magie naturalis

Podle Agrippy von Nettesheim a jeho díla De incertitudine et vanitate scientiarum declamatio invectiva z roku 1526 byla magia naturalis nejvyšší formou přírodní filosofie a zahrnuje astrologii, alchymii a různé obory které dnes řadíme k přírodním vědám, jako je například botanika. Ceremoniální magie je naopak založena na kontaktu s duchovní bytostmi, je bezbožnou urážkou Boha, a zahrnuje například nekromantii a čarodějnictví.[2] Během 17. století byla takto pojímaná magie těžko odlišitelná od dobové vědy, a ještě osvícenecká Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel z konce 18. století přirozenou magie chválila jako zdroj mnoha poznatků přírodních věd. Zároveň však mnoho z fenoménů které byli tradičně řazeny do magie naturalis je v témže díle řazeno do magie nadpřirozené, která je odsuzována jako pověrečná. Příkladem může být astrologie a na ní navazující Agrippova „nebeská magie“. Během 18. století však také došlo k dalšímu rozvoji přirozené magie mezi mysliteli kteří odmítli dobovou vědu a viděli magii jako „vyšší vědu“ založenou na studiu okultních sil. Termín magie se z těchto důvodů také objevuje v německé romantické Naturphilosophii.[1]

Magia naturalis nebo De magia naturalis je název také několik děl:

Reference

  1. HANEGRAAFF, Wouter Jacobus. Magic V: 18th-20th Century. In: HANEGRAAFF, Wouter Jacobus. Dictionary of Gnosis & Western Esotericism. [s.l.]: Brill Academic Pub, 2006. ISBN 978-9004152311. S. 738–742. (anglicky)
  2. NAUERT, Charles G. Magic and Skepticism in Agrippa's Thought. Journal of the History of Ideas. 1957, roč. 18, čís. 2, s. 161–182. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.