Městský kostel

Městský kostel (německy Stadtkirche) je pojem označující ve středověku a v raném novověku kostely v nábožensky uzavřených městech, které také sloužily dalším účelům (kromě bohoslužeb například k různým setkáváním měšťanů, kulturním událostem a podobně). V průběhu reformace se pojmem městský kostel začaly označovat protestantské kostely, které měly v rámci města zvláštní politické či náboženské postavení. Zpravidla se jedná o nejvýznamnější a největší evangelické farní kostely ve městě. Pojem je používaný zvláště v německy mluvících zemích, kde se prosadila reformace (Německo, Švýcarsko).

Městský kostel v saském městě Sebnitz

Ve 21. století se pojem evangelický městský kostel někdy používá jen jako název kostela bez zvláštních politických nebo církevně právních výsad. Označení městský kostel může také souviset s majetkoprávními vztahy, kdy je takto označován kostel ve vlastnictví města (obdobně pak obecní kostel ve vlastnictví obce).

Literatura

  • BLICKLE, Peter. Die Reformation im Reich. Stuttgart: Ulmer, 1982. (německy)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.