Městské státy Pyu

Městské státy Pyu je historický pojem označující soubor městských států, který vytvářel celek (hovoří se též o kultuře, říši či civilizaci) od zhruba 2. století př. n. l. až do poloviny 11. století, na území dnešního Myanmaru (Barmy). Státy byly založeny tibetobarmsky hovořícím etnikem Pyu. Jednotku vytvářelo pět klíčových měst a řada dalších. Ležela povětšinou na březích třech řek – Mu, Iravádí a Čjintwin. Klíčovým střediskem byl dlouho Halin, v 7. století vliv přešel do města Sri Ksetra. V 9. století oblast rozvrátil nájezd Království Nan-čao.[1] S ním přišlo etnikum zvané dnes Barmánci, které se v oblasti začalo usazovat, zvláště ve městě Pagan. Státy Pyu si udržely relativně nezávislou existenci ještě tři století po invazi, ale nakonec byly pohlceny Pugamským královstvím. Etnikum Pyu ztratilo svůj jazyk kolem 12. století a ve 13. století přijalo barmánskou identitu. Důležitým zdrojem bohatství této oblasti byl obchod s Indií a Čínou, ležela na důležité obchodní cestě mezi těmito dvěma starověkými civilizačními centry (proto jí také v letech 97 a 125 prošlo římské poselstvo mířící do Číny). Zvláště Indie ovlivnila Pyu i kulturně, především průnikem buddhismu.[2] Šlo o první rozšíření buddhismu mimo území Indie. Lunární kalendář, který vznikl v Pyu, je dodnes užíván jakožto Barmský kalendář. Také písmo, jímž je psána současná barmština, má kořeny v písmu Pyu (založeném na bráhmí). Tři z městských států Pyu – Halin, Beikthano a Sri Ksetra – jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, zvláště díky starověkým buddhistickým chrámům, postaveným ve stylu, který došel později největší slávy v nedalekém Paganu.[3] Podle starých čínských kronik byla civilizace Pyu na svou dobu velmi humánní, institut vězení neznala, jediným známým trestem mělo být několik ran bičem.[4]

městské státy Pyu
2. stol. př. n. l.–cca 1050 n. l.  
geografie

Oblast kultury Pyu ohraničena červeně
Sri Ksetra, Halin, Beikthano, Maingmaw, Binnaka
obyvatelstvo
národnostní složení:
Pyu
pyu
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
prehistorie Barmy
následující:
Pugamská říše
Starověká města civilizace Puy
Světové dědictví UNESCO
Sri Ksetra
Smluvní státMyanmar (Barma) Myanmar (Barma)
Souřadnice22°28′12″ s. š., 95°49′7″ v. d.
Typkulturní
Kritériumii, iii, iv
Odkaz1444 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2014 (38. zasedání)

Fotogalerie

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pyu city-states na anglické Wikipedii.

  1. SCHLIESINGER, Joachim. Origin of Man in Southeast Asia 2: Early Dominant Peoples of the Mainland Region. [s.l.]: Booksmango 207 s. Dostupné online. ISBN 9781633237247. (anglicky) Google-Books-ID: umK9CwAAQBAJ.
  2. Over a Millennium of Influence: The Pyu Civilization and Ancient City-States. Ancient Origins. Dostupné online [cit. 2017-05-29]. (anglicky)
  3. Pyu Ancient Cities. whc.unesco.org [online]. [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Myanmar - The Pyu state | history - geography. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-05-29]. (anglicky)

Literatura

  • Stargardt, Janice (1990). The Ancient Pyu of Burma: Early Pyu cities in a man-made landscape. PACSEA. ISBN 9781873178003.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.