Městská knihovna Pelhřimov

Městská knihovna Pelhřimov je veřejná univerzální knihovna, kterou zřizuje město Pelhřimov. Předmětem činnosti je poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Od roku 2017 nabízí též ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze možnost studia virtuální univerzity třetího věku.[1]

Městská knihovna Pelhřimov
The Municipal Library of Pelhřimov
Městská knihovna Pelhřimov
StátČesko Česko
PolohaMěstská knihovna, Jirsíkova 841, Pelhřimov
Typcentrální (hlavní) knihovna
Zaměřeníveřejná
Založena1903
Počet poboček1
Knihovní fond
Knihovní fond164 541
Další informace
ŘeditelMgr. Martin Ecler
Webové stránkyhttps://www.knih-pe.cz/
Telefon565 321 093
SiglaPEG001
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pelhřimovská knihovna je knihovna pověřená regionálními funkcemi. V rámci těchto funkcí zabezpečuje MKP některé odborné činnosti pro celý okres Pelhřimov. Počet obsluhovaných knihoven v regionu je 93, z tohoto počtu je 8 knihoven profesionálních, 84 neprofesionálních a 1 pobočka.

Historie

První písemná zmínka o veřejné knihovně v Pelhřimově pochází z roku 1846, kdy v časopise Květy vyšel článek od pelhřimovského dopisovatele W. Svobody.[2] Za finanční základ pro založení první české veřejné knihovny v Pelhřimově posloužil výtěžek dvou studentských divadelních představení, která se konala v září onoho roku.[2]

V roce 1860 pak došlo k založení knihovny pro členy Řemeslnicko-čtenářské besedy. Na přelomu století však již žádná z těchto knihoven nefungovala.

Dnešní městská knihovna a čítárna vznikla opět ze snahy pelhřimovských studentů oživit kulturní ruch ve městě a poskytnout jeho obyvatelům příležitost ke vzdělání. Svoji záslužnou osvětovou činnost započala v roce 1903 jako Lidová knihovna Palackého.[2] Prvním sídlem knihovny s veřejnou čítárnou byl přední sál Národního domu. Základem knihovního fondu byly knihy z obou bývalých knihoven. Dokoupením dalších svazků stoupl hned v prvním roce jejich počet svazků na 700. Noviny a časopisy se do čítárny zapůjčovaly ze soukromého majetku.[2] Počet čtenářů činil v počátečních letech asi 500 v zimní a 300 v letní sezóně.

Po vydání prvního knihovního zákona v roce 1919 se z dobrovolně utvořeného sdružení stala instituce s pevně stanoveným řádem.[2] Tento zákon stanovil obcím povinnost financovat knihovnu a platit knihovníka s patřičným vzděláním. Během dalších let se knihovna dále rozvíjela a několikrát se také stěhovala.

V roce 1955 zakotvila na 29 let v bývalém purkrabském domě ze 16. století na náměstí. Vzhledem k nevyhovujícím stísněným prostorám muselo být dětské oddělení v roce 1968 umístěno mimo budovu knihovny.

V roce 1984 se knihovna opět stěhovala, tentokrát do nově adaptované budovy v Palackého ulici 48.

Od roku 2002 je sídlem knihovny budova bývalého poštovního úřadu z roku 1906 v Jirsíkově ulici 841, která byla pro potřeby knihovny zrekonstruována a vybavena potřebným zařízením a počítačovou technikou.[2]

V březnu 2003 byl v dětském oddělení spuštěn internet pro dětské uživatele.[3]

Od května 2004 nabízí moderní knihovnický systém lepší služby pro uživatele včetně bezplatné rezervace požadovaných dokumentů.

V roce 2005 vznikl při MKP literární klub.

Od roku 2006 pořádá MKP pravidelné bezplatné kurzy práce s počítačem včetně elektronické pošty a práce s internetem.

K novým službám knihovny patří od roku 2009 Upozornění na konec výpůjční lhůty a bezplatné Wi-Fi připojení.

Řadu změn doznaly i názvy knihovny. Z původního názvu vznikla Městská knihovna Palackého, v roce 1951 Okresní lidová knihovna, v roce 1970 Okresní knihovna a v roce 1996 Městská knihovna KS. V současné době je Městská knihovna Pelhřimov součástí Kulturních zařízení města Pelhřimova.[2]

Městská knihovna Pelhřimov je zapojena do projektu Knihovna do vlaku, díky kterému mají cestující Českých drah v budově pelhřimovského nádraží možnost půjčit si na cestu knihy a časopisy z fondu knihovny na nádraží. MKP pravidelně dováží knihy i do nemocniční knihovny Nemocnice Pelhřimov.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.