Měšice (zámek, okres Tábor)

Zámek Měšice je barokní zámek nalézající se na katastrálním území města Tábor.

Měšice
Zámek Měšice
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaMěšice, Česko Česko
UliceChýnovská
Souřadnice49°24′21″ s. š., 14°42′6″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky35777/3-4906 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny zámku a k němu patřící exponáty

V roce 1545 vystavěl Prokop z Hejlovce ve vsi Měšice (dnes součást Tábora) renesanční tvrz. V té době patřily Prokopům z Hejlovce vsi Měšice, Čekanice a Stoklasná Lhota.

Renesanční tvrz byla v roce 1699 Janem Josefem Carettem hrabětem z Millesima přestavěna na barokní zámek. V roce 1792 opatřil Jan Hannygar z Eberka zámek originálními zalévacími toaletami, které jsou funkční dodnes.

Jan Schmidtgräber z Lusteneggu rozšířil roku 1817 barokní zámek o empírové schodiště a upravil vnější vzhled na empírovou fasádu. Po roce 1877 patřil měšický zámek baronům Nadherným z Borutína.

Od roku 1997 je majitelem zámku Jan Berwid-Buquoy, prezident Českého Institutu Mezinárodního Setkání (ČIMS), který byl v roce 2000 na barokním zámku v Táboře-Měšicích založen.

Na zámku jsou k vidění nábytkové exponáty z pozůstalosti slavných historických osobností: jídelní stůl a pohovka Reinharda Heydricha, psací stůl, kožená pohovka a jídelní stůl s židlemi Clementine Churchillové, secesní postele z roku 1901 po Janu Masarykovi, komoda se zrcadlem z roku 1939 po Clausi Stauffenbergovi (hlavní organizátor atentátu na Hitlera), secesní ložnice z roku 1904 po francouzském ministru zahraničních věcí Aristidu Briandovi, šatník a prádelník z roku 1930 patřící Ing. Janu Bervidovi.

Přístupnost veřejnosti

Barokní zámek Tábor-Měšice je celoročně přístupný veřejnosti v době od 11 do 17 hodin po předchozí domluvě, pro skupiny nejméně pěti osob.[1]

Prohlídky se konají pod heslem „Bydlení život a práce na zámku v současnosti – nahlédnutí do problémů soudobého vlastnictví kulturní památky“.

ČIMS rovněž koná osvětové přednášky na barokním zámku v Táboře-Měšicích pod patronátem poslance Evropského parlamentu za ČR, doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc.

Stálé výstavy

Současně výstava amerických historických akcií, které patřily významným osobnostem USA.

Zámecký kostel

Zámecký kostel (kaple) na barokním zámku v Měšicích byl postaven Janem Antonínem Votápkem z Ritterswaldu v roce 1751. Dne 26.03. 2010 byl znovu vysvěcen jeho Eminencí kardinálem Miloslavem Vlkem sv. Janu Nepomuckému. Kostel je přístupný veřejnosti a konají se v něm ekumenické bohoslužby.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Berwidová-Buquoyová, Christiane: Tábor-Měšice. Obec, barokní zámek, legenda o zazděné služce Anně a další záhadné příběhy Táborska, České Budějovice 2005.
  • Berwid-Buquoy, Jan: Zásluhou kardinála mají Měšice opět svůj kostel", blog Aktuálně.cz, 19.03. 2010.
  • Kolářová, Libuše: Kardinál dobu přirovnal k čekání na zmrtvýchvstání, Týdeník Táborsko, 31.03. 2010.
  • Pourová, Renata: Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 - Jižní Čechy (Měšice - zámek), České Budějovice 2006.
  • Součková, Kateřina: Kamenný klíč. Hrady, zámky a další zpřístupněné památky (Měšice - zámek, okr. Tábor), Příbram 2005.
  • Šatrová, Alena: Na půdu Měšic vstoupil kardinál. Poprvé od roku 1296, Táborský deník, 27.03. 2010.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.