Luboš Motl

Luboš Motl (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Mgr. Luboš Motl, PhD.
Narození5. prosince 1973 (48 let)
Plzeň
Alma materRutgersova univerzita
Univerzita Karlova
Povolánífyzik, překladatel, teoretický fyzik a matematik
OceněníPečeť města Plzně (1992)
Harvard Junior Fellow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fyzikální činnost

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako junior fellow[1] a později odborný asistent.[2] Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.

Je jedním z autorů tzv. maticové teorie[3][4] (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnoval teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.[zdroj?]

Do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Názory a internetové diskuse

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost.

Píše poezii pod pseudonymem Lumo.

Odkazy

Reference

  1. Current & Former Junior Fellows / Listed by Field. The Society of Fellows
  2. HANDS, John. Cosmosapiens: Human Evolution from the Origin of the Universe. New York: Overlook Duckworth, 2016. Dostupné online. ISBN 978-1-4683-1244-7. Kapitola Problems with string theory, s. 71. (anglicky)
  3. MOTL, Luboš. Proposals on nonperturbative superstring interactions. arXiv:hep-th/9701025. 1997-01-08
  4. GLANZ, James. The World of Science Becomes a Global Village; Archive Opens a New Realm of Research. The New York Times [online]. 2001-05-01 [cit. 2019-12-05]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.