Česká liga proti bolševismu

Česká liga proti bolševismu byla protektorátní organizace provádějící protisovětskou propagandu.

Členové výboru "Ligy proti bolševismu"

Vznik a působení

Byla založena 23. ledna 1944 v Praze s úlohou propagovat Německo jako zachránce evropské civilizace a dále rozvíjet protikomunistickou a protisovětskou propagandu.[1] Oficiálním důvodem založení byl podpis československo-sovětské smlouvy o spojenectví v prosinci 1943. Organizace podléhala přímo Ministerstvu školství a národní osvěty, které vedl Emanuel Moravec.

30. července 1944 Třebíč, Karlovo náměstí. Manifestace "Ligy proti bolševismu"

Od svého založení do ledna 1945 Liga uspořádala 231 veřejných projevů a přednášek, vydávala také časopis Denní korespondence. Zanikla v květnu 1945.

Známým výsledkem práce Ligy je plakát Zachvátí-li Tě zahyneš, s motivem rudého pařátu se srpem a kladivem, sklánějícího se nad Pražským hradem,[2] který se objevoval po celém území Protektorátu a na který obyvatelé připisovali My se nebojíme, my tam nebydlíme. Autorem plakátu byl Antonín Hradský.[2][3] Plakát se také objevil ve filmu Ostře sledované vlaky.

Osobnosti ve vedení Ligy

V čele Ligy stál od počátku profesor Josef Drachovský, Josef Bartoň z Dobenína, pravděpodobně synovec majitele zámku v Novém Městě nad Metují, Josef Kliment a Karel Röhlich. Jedním ze zakladatelů byl také politik Jan Malypetr. Řada členů výboru byla ke členství v podstatě donucena, mezi nimi například Václav Talich nebo Josef Šusta či Karel Pešek,[4] ale část členů výboru pracovala v lize s nadšením, například Vladimír Krychtálek, Robert Rychtrmoc, Hugo Tuskány nebo František Teuner. Dne 21. ledna 1945 byl předsedou jmenován dělník BMM Antonín Liška.

Reference

  1. Česká liga proti bolševismu ustavena. Lidové noviny. 26. 1. 1944, s. 3. Dostupné online.
  2. Zachvátí-li Tě, zahyneš [online]. Fronta.cz [cit. 2016-02-25]. Dostupné online.
  3. Encyklopedický slovník českých dějin 1938–1945. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2005. Dostupné online. s. 39.
  4. Karel Pešek – fotbalista [online]. Letná a Leteňská pláň [cit. 2016-02-25]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.