Libertariánský konzervatismus

Libertariánský konzervatismus je směr politického myšlení, který je směsí pravicové odnože libertarianismu a konzervatismu. Oceňuje především negativní svobody k dosažení konzervativních společenských cílů. Tato odnož konzervatismu se nejvíce prosadila v zemích, kde existuje silná tradice klasického liberalismu, tj. ve Velké Británii a hlavně v USA. Největší rozmach zažil v období po druhé světové válce jako reakce na silnou expanzi státu.[1] Frank Meyer, jeden z jeho čelních amerických představitelů, nazval tuto kombinaci "fusionismem."[2] Jedná se tedy o spojení ekonomických principů jako je fiskální disciplína, obrana soukromého vlastnictví, volného trhu a důrazem na minimální stát v kombinaci s celkovou orientací na tradiční hodnoty.

Představitelé libertariánského konzervatismu

Mezi politickými teoretiky můžeme za libertarianské konzervativce označit např. Miltona Friedmana, Friedricha Hayeka, Ludwig von Misese a Alberta Jay Nocka. Mezi politiky odpovídá tomuto označení bývalý americký kongresmen Ron Paul, jehož politické postoje jsou směsicí libertarianismu a paleokonzervatismu.

Reference

  1. HEYWOOD, Andrew. Politické ideologie. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008. S. 78.
  2. FESER, Edward. What Libertarianism Isn’t [online]. 22.12.2001. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.