Lepidolit

Lepidolit se řadí mezi světlé slídy. Vyskytuje se v pegmatitových žilách s vysokým obsahem lithia. Název je odvozen z řeckých slov lepis (šupina) a lithos ( kámen).

Lepidolit

Lepidolit z Minas Gerais, Brazílie

Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec KLi2Al[(OH,F)2Si4O10]
Identifikace
Barva Fialová, růžová, zelená
Vzhled krystalu Lístkovité, pseudohexagonální krystaly
Soustava Jednoklonná
Tvrdost 2,5-4
Lesk Perleťový
Štěpnost Dokonalá
Vryp Bělavý, světle růžový
Hustota 2,8-2,9 g ⋅ cm−3
Ostatní lom slídovitý, žádný
Ukázka elastických šupinkovitých krystalů lepidolitu

Historie

Minerál objevil jezuitský přírodovědec Nikolaus Poda von Neuhaus (1723-1798), ale poprvé jej popsal německý chemik Martin Heinrich Klaproth v roce 1792 na české lokalitě Hradisko u Rožné. [1]

Využití

Těžil se jako důležitá surovina kovu lithia, někdy se z něj získává i cesium. Získávání lithia ze slíd je technicky velmi náročné, proto je v současnosti většina získávána těžbou solanek a méně petalitu či spodumenu. S rozmachem elektromobilů však nastává vážný problém se zdroji a nově se uvažuje především o získávání lithia ze slídy cinvalditu, který se vyskytuje ve velkém množství v greisenech. Těžba lepidolitu je problematická, protože se vyskytuje v pegmatitech, které jsou pro průmyslovou těžbu zpravidla příliš malé.

Výskyt

Česká republika

V České republice se lepidolit převážně vyskytuje v Kraji Vysočina v okolí Rožné, Dobré Vody, Jeclova, Puklic, Laštoviček a v kraji Jihočeském v okolí Nové Vsi u Křemže, Dolních Chrášťan nebo Lhenic.

Svět

Jeho hlavními světovými nalezišti jsou Penig v Sasku, Alabaška na Uralu a Hebron ve státě Maine (USA). Významné lokality jsou též ve Švédsku, na Madagaskaru, v oblasti Karibib v jihozápadní Africe (Namibie) a v Minas Gerais v Brazílii.

Podobné minerály

  • cinvaldit

Doprovodné nerosty

Odkazy

Reference

  1. Josef Staněkː Pegmatity, inː Jan H. Bernardː Minerály České republiky. Stručný přehled. Academia Praha 2000, s. 31, 44, 157

Externí odkazy

Obrázky, zvuky či videa k tématu Lepidolit na Wikimedia Commons

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.