Lee de Forest

Lee de Forest (26. srpna 1873, Council Bluffs30. června 1961, Hollywood) byl americký fyzik a vynálezce. Patentoval 180 vynálezů.

Lee de Forest
Lee de Forest roku 1904
Narození26. srpna 1873
Council Bluffs
Úmrtí30. června 1961 (ve věku 87 let)
Hollywood
Místo pohřbeníSan Fernando Mission Cemetery
Alma materYaleova univerzita
Yale School of Engineering & Applied Science
Northfield Mount Hermon School
Povolánífyzik, vynálezce, inženýr, filmový režisér, elektroinženýr a filmový producent
ZaměstnavatelIllinois Institute of Technology
OceněníČestná medaile IEEE (1922)
medaile Elliotta Cressona (1923)
Edisonova Medaile (1946)
National Inventors Hall of Fame
Řád čestné legie
 více na Wikidatech
Politická stranaRepublikánská strana
ChoťLucille Sheardown (1906)
Nora Stanton Blatch Barney (1908–1911)
Marie Mosquini (1930–1961)
RodičeRev. Henry Swift de Forest a Anna Margaret Robbins
Webwww.leedeforest.org
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roku 1906 vynalezl elektronku se třemi elektrodami, kterou nazval audion, první efektivní zesilovač elektrického signálu. Do vynálezu tranzistoru v roce 1947 byla součástí všech rozhlasových a televizních přijímačů, radarů a telefonů. Patent později prodal firmě AT&T and the Bell System, aby odvrátil svůj bankrot (byl v té době svými věřiteli dokonce obviněn ze zpronevěry a podvodu).

Významně se také podílel na vzniku zvukového filmu, když roku 1919 patentoval tzv. phonofilm (podobné patenty ovšem podali i Eric Tigerstedt, Josef Engl, Hans Vogt a Joseph Massole). Jeho patent zakoupila společnost Fox Film Corporation, nakonec se ale pro rozšíření zvukového filmu stal klíčový systém Vitaphone společnosti Warner Brothers.

Během svého života vedl nesčetně patentových sporů, za právní služby kvůli tomu utratil většinu toho, co jeho patenty vynesly. Velmi těžce nesl, že svět uznával za vynálezce rozhlasu Guglielma Marconiho, známá byla jejich soutěž na jachetních závodech v New Yorku roku 1901, kdy oba měli za pomoci vlastních přístrojů dokázat přenos na dálku. Nepovedlo se to však ani jednomu, neboť se jim navzájem pomíchaly frekvence. Forest pak ve vzteku hodil své přístroje do vody.

Politicky byl silně konzervativní, zejména v 50. letech prezentoval svůj silný antikomunismus. Franklina Roosevelta nazýval „prvním fašistickým prezidentem Spojených států“.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.