Le Locle

Le Locle je město ve stejnojmenném okresu Le Locle v kantonu Neuchâtel ve Švýcarsku. Město je situováno do pohoří Jura v nadmořských výškách okolo 920 m n. m. a nedaleko francouzských hranic.

Le Locle

znak
Poloha
Souřadnice47°3′11″ s. š., 6°44′53″ v. d.
Nadmořská výška1 047 m n. m.
StátŠvýcarsko Švýcarsko
Le Locle
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,1 km²
Počet obyvatel10 433[1]
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityLa Chaux-de-Fonds / Le Locle, urbanismus hodinářských měst
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz1302 (anglicky)
Zařazení2009 (33. zasedání)
Správa
Oficiální webwww.lelocle.ch
Telefonní předvolba032
PSČ2400
Označení vozidelNE
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hodinářství

Město je považováno (společně s blízkými městy Biel a La Chaux-de-Fonds) za centrum švýcarského hodinářského průmyslu. Ve městě bylo založeno nebo sídlí mnoho hodinářských firem (Vulcain, Certina, Tissot a další). Společně s La Chaux-de-Fonds je historická část města od roku 2009 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Hodinářství je hlavním ekonomickým zdrojem města již od 18. století. Le Locle byl zasažen velkými požáry v letech 1683, 1765 a 1833. Podle vzoru nedalekého La Chaux-de-Fonds byl Le Locle přestavěn po požáru z roku 1833 v šachovnicovém rozložení ulic. Celé 19. století a 20. století do roku 1970 byly charakterizovány úspěchy vzkvétajícího hodinářského průmyslu. Vedle významné továrny na výrobu čokolády založené v roce 1856 a několika strojírenských podniků, průmyslová výroba Le Locle byla jednostranně zaměřena na hodinářství a jeho příslušenství. Kvůli této skutečnosti město výrazně utrpělo při hospodářské krizi v 70. letech 20. století. Mnoho hodinářských společností bylo uzavřeno, což vyvolalo vysokou nezaměstnanost a odliv obyvatelstva. Až následně došlo k diverzifikaci průmyslu do dnešní podoby.

Fotogalerie

Reference

  1. STAT-TAB - interactive tables (FSO), Permanent resident population in private households by Canton (-) / District (>>) / Commune (......) [online]. Švýcarský statistický úřad [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.