Laterna magica

Laterna magica (z latinského výrazu znamenajícího „kouzelná lampa“) nebo také skioptikon (z řeckého skiá, stín) je jednoduchý promítací přístroj na diapozitivy.

Laterna magica

Popis

Laterna magica byla obvykle dřevěná skříňka se zdrojem světla (svíčka, karbidka, oblouková lampa) a vydutým zrcadlem za ním, jež paprsky soustřeďovalo do otvoru s čočkou (kondenzorem). Před čočkou bylo vedení, kam se zasouvaly skleněné destičky s malovanými průhlednými obrázky a objektiv, jímž se zvětšený obraz promítal na stěnu. Na stejném principu pracuje i pozdější diaprojektor, ovšem s elektrickým zdrojem světla.

Historie

Laterna Magica (Skioptikon)
(obrázek z Meyers Konversationslexikon)

Laterna magica vznikla v polovině 17. století a vynalezl ji patrně holandský fyzik Christiaan Huygens (1629–1695). Brzy potom ji obecně zpopularizoval německý jezuita a vědec Athanasius Kircher v knize Ars magna lucis et umbrae („Velké umění světla a stínu“). V průběhu 18. století se často předváděla na zámcích a ve společnostech, přičemž projekční plochu někdy tvořil kouř, takže iluzivní dojem se ještě zvýšil. V 19. století se laterna magica zdokonalila hlavně díky lepším zdrojům světla a stala se velmi populární zábavou. Přístroje vyráběly všechny optické firmy.

Starý název Laterna magica použili režisér Alfréd Radok a výtvarník Josef Svoboda pro Laternu magiku, nový druh divadelního představení, kombinovaného s promítáním pro světovou výstavu EXPO v Bruselu 1958.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laterna magica na německé Wikipedii.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Kouzelná svítilna. Sv. 14, str. 1009

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.