Cejlon

Cejlon je ostrov v Indickém oceánu při jižním cípu Přední Indie v jihovýchodní Asii. Najdeme ho v Indickém oceánu mezi Lakadivským mořem a Bengálským zálivem. Ostrov byl původně spojen s Indickým subkontinentem, od nějž se někdy mezi lety 6000 a 3500 př. n. l. oddělil. Od poloostrova Přední Indie je oddělen Mannárským zálivem, mělkým Palkovým průlivem a skupinou ostrůvků a mělčin Adamova mostu. Ostrov ve tvaru kapky je ze severu k jihu dlouhý 445 km, ze západu na východ 225 km a je 25. největším ostrovem světa. Ve středu ostrova je pásmo hor. Nejvyšší horou je Pidurutalagala s výškou 2 524 m n. m. Z tohoto pohoří vytéká mnoho krátkých řek, na kterých jsou četné vodopády. Zbytek země pokrývají nížiny, místy oživené skalnatými hřbety.

Cejlon
Ostrov na satelitním snímku NASA
Cejlon
StátSrí Lanka Srí Lanka
Topografie
Zeměpisné souřadnice7°30′ s. š., 80°45′ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podnebí

Ostrov má po celý rok horké a vlhké podnebí. Vydatné srážky přinášejí letní monzuny. Monzun občas vynechá nebo je slabý a proto sucha následovaná zátopami nejsou nijak neobvyklá. V nejvlhčích oblastech se daří deštným pralesům, kdežto v sušších severních oblastech najdeme monzunové lesy s cennými dřevinami, jako eben nebo atlasové dřevo. Velké plochy lesů však již byly vykáceny.

Srí Lanka

Ostrov byl v r. 1972 přejmenován na Srí Lanka, což je stát, který se na něm nachází.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.