Ladislav Pacholík
Ladislav Pacholík (26. listopadu 1903, Praha[1] – 19. února 1966 tamtéž) byl český stavební inženýr, odborník v oblasti mostního stavitelství, zaměřený na předpjaté železobetonové konstrukce a autor řady odborných publikací a článků z tohoto oboru.
Ing. Dr. Ladislav Pacholík | |
---|---|
Narození | 26. listopadu 1903 Praha Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 19. února 1966 (ve věku 62 let) Praha Československo |
Povolání | inženýr |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Život
Ladislav Pacholík se narodil 26. listopadu 1903 v Praze. Navštěvoval I. českou reálku v Praze na Novém Městě, kterou ukončil s vyznamenáním v roce 1921. V letech 1921–1926 vystudoval Vysokou školu inženýrského stavitelství při ČVUT v Praze, směr konstruktivní–dopravní. Ještě během studií pracoval jako výpomocná technická síla v hydrografickém oddělení Zemské správy v Praze a stejnou práci zastával i v kancelářích různých stavebních podnikatelů. Podílel se na projektech, provádění, kalkulaci a fakturaci železničních staveb.
Po ukončení vysokoškolských studií v roce 1926 byl do roku 1929 asistentem při ústavu mostního stavitelství Vysoké školy inženýrského stavitelství ČVUT (vedoucí prof. Jan Kolář).
V listopadu 1929 nastoupil do oddělení pro stavbu státních mostů Zemského úřadu v Praze. V říjnu 1935 byl přeložen na Ministerstvo veřejných prací do oddělení pro stavbu silničních mostů. Dále pracoval na Ministerstvu techniky a Ministerstvu dopravy.
Jako ministerský úředník a odborník na mostní stavby se podílel na zavádění nových technických postupů, zejména v oblasti konstrukcí z předpjatého betonu. Spolu s projektanty a statiky vypracoval řadu návrhů unikátních silničních mostů v Československu (mosty přes Vltavu, Moravu, Váh, Hron nebo Orlici). Dva z postavených objektů, Podolský most a Vojslavický most jsou kulturní památkou České republiky.[2] [3]
Kromě navrhování a příprav staveb různých mostů, připravil a vedl zatěžovací zkoušky již postavených obloukových mostů, při nichž sledoval spolupůsobení mostovky s obloukem, vliv teploty na chování konstrukcí a další technické parametry.
Byl zastáncem a propagátorem konstrukcí z předpjatého betonu a sledoval vývoj tohoto oboru i v zahraničí. Napsal řadu publikací i odborných článků a pořádal přednášky s touto tematikou v Praze, Berouně, Brně nebo Moravské Ostravě. Některé články byly publikovány v němčině v odborných německých časopisech (Beton und Eisen aj.).
V období 2. světové války stavební činnost téměř ustala a s ní i práce na dálnici Praha – Brno – Zlín a plánovaných mostech přes údolí Šmejkalky u Senohrab, přes Sedlický potok u Borovska[4] a Želivky u Píště.[5]
Po válce, v roce 1947, byly u dostavby válkou poničeného Vojslavického mostu poprvé v Československu použity předpjaté nosníky, vyrobené a uložené za dohledu ing. Ladislava Pacholíka. Následovaly další mostní konstrukce z předpjatého betonu (Živohošťský most, Cholínský most) a Zvíkovské mosty přes Vltavu a Otavu, postavené technikou letmé betonáže.[6]
Jeho zájem patřil i dalším novodobým typům mostních konstrukcí, například spřaženým ocelobetonovým mostům. Ing. Pacholík pozorně sledoval i výstavbu moderního Žďákovského mostu z oceli, jeho dokončení se však nedožil. Zemřel 19. února 1966 ve věku 62 let.
Dílo
Spolupráce při navrhování a realizaci mostů (výběr)
- 1936 Vestecký most u obce Vestec, okres Příbram[7]
- 1939–1943 Podolský most, Podolsko, okres Písek[8]
- 1941 Žďákovský most (původní návrh o rozpětí oblouku 360m), Orlická přehrada, okres Písek[9]
- 1942 Vojslavický most, známý též jako Dvojmost u Píště, okres Pelhřimov, (druhé patro z oceli bylo vybudováno v 70. letech)[10]
- 1942 Zlíchovský most - nerealizováno[11]
- 1952–1956 Živohošťský most[12]
- 1956 Cholínský most[13]
Publikace
- 1946 Estetika mostních staveb, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
- 1946 Konstrukce z předpjatého betonu, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
- 1947 Zjednodušené řešení roštových soustav se vzorci, tabulkami a výpočty, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
- 1948 Tlak zemin v silničním a mostním stavitelství, Státní ústav pro učebné pomůcky průmyslových škol, Praha
- 1950 Nauka o betonu (Pom. text pro průmyslové školy stavební), Státní nakladatelství, odd. odb. šk., Praha
- 1951 Předpjatý beton (Určeno pro posl. odb. a vys. šk. a inž. a techn. v praxi), Technicko-vědecké vydavatelství, Praha
Galerie
- Podolský most
- Dvojmost u Píště
- Cholínský most
Odkazy
Reference
- Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici v Praze na Novém Městě
- Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-23]. Identifikátor záznamu 131476 : Silniční most Podolský. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
- Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-23]. Identifikátor záznamu 148775 : Silniční most dálniční Vojslavický. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
- Borovsko - dálniční most přes údolí Sedlického potoka
- Mosty okolo Želivky aneb po stopách starých dálničních mostů
- Zvíkovský most
- VESTEC (Příbram) - silniční most
- Brána do nebes: Železobetonový obloukový most přes Vltavu v Podolsku
- Za Ing. Josefem Zemanem (autorský komentář k článku Žďákovský most přes Orlickou přehradu)
- SLAVÍKOVÁ, Aneta. Píšť: Během dvou režimů postavili dva mosty nad sebou. Deník [online]. 2012-08-24 [cit. 2015-10-09]. Dostupné online.
- Pražský dálniční okruh: Plánovaný most přes Vltavu v Praze – Zlíchově
- Ze Slap přes dva mosty
- Silniční most Cholín (Příbram)
Literatura
- DĚDEK, Josef. Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. 554 s. ISBN 9788072770946.
- JANDA, Tomáš. Ing. Dr. Ladislav Pacholík, neúnavný propagátor předpjatého betonu. Beton. 2015, roč. 15, čís. 4, s. 70–71.
Související články
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Ladislav Pacholík
- Vybrané vltavské mosty II.
- Soupis pražských domovských příslušníků 1830-1910, Pacholík, Antonín *1879 s rodinou (otec Ladislava Pacholíka)