Ladislav Pacholík

Ladislav Pacholík (26. listopadu 1903, Praha[1]19. února 1966 tamtéž) byl český stavební inženýr, odborník v oblasti mostního stavitelství, zaměřený na předpjaté železobetonové konstrukce a autor řady odborných publikací a článků z tohoto oboru.

Ing. Dr. Ladislav Pacholík
Narození26. listopadu 1903
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. února 1966 (ve věku 62 let)
Praha
Československo Československo
Povoláníinženýr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Ladislav Pacholík se narodil 26. listopadu 1903 v Praze. Navštěvoval I. českou reálku v Praze na Novém Městě, kterou ukončil s vyznamenáním v roce 1921. V letech 19211926 vystudoval Vysokou školu inženýrského stavitelství při ČVUT v Praze, směr konstruktivní–dopravní. Ještě během studií pracoval jako výpomocná technická síla v hydrografickém oddělení Zemské správy v Praze a stejnou práci zastával i v kancelářích různých stavebních podnikatelů. Podílel se na projektech, provádění, kalkulaci a fakturaci železničních staveb.

Po ukončení vysokoškolských studií v roce 1926 byl do roku 1929 asistentem při ústavu mostního stavitelství Vysoké školy inženýrského stavitelství ČVUT (vedoucí prof. Jan Kolář).

V listopadu 1929 nastoupil do oddělení pro stavbu státních mostů Zemského úřadu v Praze. V říjnu 1935 byl přeložen na Ministerstvo veřejných prací do oddělení pro stavbu silničních mostů. Dále pracoval na Ministerstvu techniky a Ministerstvu dopravy.

Jako ministerský úředník a odborník na mostní stavby se podílel na zavádění nových technických postupů, zejména v oblasti konstrukcí z předpjatého betonu. Spolu s projektanty a statiky vypracoval řadu návrhů unikátních silničních mostů v Československu (mosty přes Vltavu, Moravu, Váh, Hron nebo Orlici). Dva z postavených objektů, Podolský most a Vojslavický most jsou kulturní památkou České republiky.[2] [3]

Kromě navrhování a příprav staveb různých mostů, připravil a vedl zatěžovací zkoušky již postavených obloukových mostů, při nichž sledoval spolupůsobení mostovky s obloukem, vliv teploty na chování konstrukcí a další technické parametry.

Byl zastáncem a propagátorem konstrukcí z předpjatého betonu a sledoval vývoj tohoto oboru i v zahraničí. Napsal řadu publikací i odborných článků a pořádal přednášky s touto tematikou v Praze, Berouně, Brně nebo Moravské Ostravě. Některé články byly publikovány v němčině v odborných německých časopisech (Beton und Eisen aj.).

V období 2. světové války stavební činnost téměř ustala a s ní i práce na dálnici Praha – Brno – Zlín a plánovaných mostech přes údolí Šmejkalky u Senohrab, přes Sedlický potok u Borovska[4] a Želivky u Píště.[5]

Po válce, v roce 1947, byly u dostavby válkou poničeného Vojslavického mostu poprvé v Československu použity předpjaté nosníky, vyrobené a uložené za dohledu ing. Ladislava Pacholíka. Následovaly další mostní konstrukce z předpjatého betonu (Živohošťský most, Cholínský most) a Zvíkovské mosty přes Vltavu a Otavu, postavené technikou letmé betonáže.[6]

Jeho zájem patřil i dalším novodobým typům mostních konstrukcí, například spřaženým ocelobetonovým mostům. Ing. Pacholík pozorně sledoval i výstavbu moderního Žďákovského mostu z oceli, jeho dokončení se však nedožil. Zemřel 19. února 1966 ve věku 62 let.

Dílo

Spolupráce při navrhování a realizaci mostů (výběr)

Publikace

  • 1946 Estetika mostních staveb, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
  • 1946 Konstrukce z předpjatého betonu, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
  • 1947 Zjednodušené řešení roštových soustav se vzorci, tabulkami a výpočty, Ústav pro učebné pomůcky průmyslových a odborných škol, Praha
  • 1948 Tlak zemin v silničním a mostním stavitelství, Státní ústav pro učebné pomůcky průmyslových škol, Praha
  • 1950 Nauka o betonu (Pom. text pro průmyslové školy stavební), Státní nakladatelství, odd. odb. šk., Praha
  • 1951 Předpjatý beton (Určeno pro posl. odb. a vys. šk. a inž. a techn. v praxi), Technicko-vědecké vydavatelství, Praha

články (výběr)

  • 1937 Napjatý beton
  • 1939 Nosníky s napjatou výztuží
  • 1940 Největší trámový most ze železového betonu (publikováno v němčině v časopisu Beton und Eisen)
  • 1943 Konstrukce z předpjatého betonu

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici v Praze na Novém Městě
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-23]. Identifikátor záznamu 131476 : Silniční most Podolský. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-23]. Identifikátor záznamu 148775 : Silniční most dálniční Vojslavický. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  4. Borovsko - dálniční most přes údolí Sedlického potoka
  5. Mosty okolo Želivky aneb po stopách starých dálničních mostů
  6. Zvíkovský most
  7. VESTEC (Příbram) - silniční most
  8. Brána do nebes: Železobetonový obloukový most přes Vltavu v Podolsku
  9. Za Ing. Josefem Zemanem (autorský komentář k článku Žďákovský most přes Orlickou přehradu)
  10. SLAVÍKOVÁ, Aneta. Píšť: Během dvou režimů postavili dva mosty nad sebou. Deník [online]. 2012-08-24 [cit. 2015-10-09]. Dostupné online.
  11. Pražský dálniční okruh: Plánovaný most přes Vltavu v Praze – Zlíchově
  12. Ze Slap přes dva mosty
  13. Silniční most Cholín (Příbram)

Literatura

  • DĚDEK, Josef. Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. 554 s. ISBN 9788072770946.
  • JANDA, Tomáš. Ing. Dr. Ladislav Pacholík, neúnavný propagátor předpjatého betonu. Beton. 2015, roč. 15, čís. 4, s. 70–71.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.