Kyselina chinová
Kyselina chinová (též kyselina chininová), sumární vzorec C7H12O6, je krystalická kyselina získávaná z chinovníku, kávových zrn nebo z jiných rostlin, anebo vyráběná synteticky hydrolýzou kyseliny chlorogenové. Kyselina chinová také určuje pocitovou kyselost kávy.
Historie
Látka byla poprvé izolována v 19. století francouzským farmaceutem Nicolasem Vauquelinem, další reakce této kyseliny využité pro syntézu jiných sloučenin studoval německý chemik E. Lautemann v roce 1863.
Použití
Kyselina chinová se používá jako adstrigencium.
Použití ve farmacii
Tato kyselina má široké použití jako výchozí chirální materiál pro syntézu nových léčiv. Nedávno byl úspěšně vyvinut a uveden na trh nový medikament pro léčbu chřipky typů A a B, známý pod názvem Tamiflu.
O kyselině chinové se také uvažuje jako o náhradě antagonistů vazeb na μ opioidní receptory, i když byla původně považována za farmakologicky neaktivní[1].
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quinic acid na anglické Wikipedii.
- Tomas de Paulis, Peter R. Martin. Cerebral effects of noncaffeine constituents in roasted coffee. In: Astrid Nehlig. Coffee, tea, chocolate, and the brain. [s.l.]: CRC Press, 2004. ISBN 0415306914.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kyselina chinová na Wikimedia Commons
- Encyklopedické heslo Chinová kyselina v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
- Quinic acid - chiral compounds from nature - Buchler quinine plant in Braunschweig,Germany [online]. (Quinic acid). Dostupné online.
- Quinic acid [online]. (Fast Health). Dostupné online.
- History of Xenobiotic Metabolism [online]. [cit. 2009-02-01]. (History of Xenobiotic Metabolism). Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-04-12.