Kulíšek perlový

Kulíšek perlový (Glaucidium perlatum) je malá africká sova z čeledi puštíkovitých (Strigidae). Je zavalitý, s dlouhým ocasem (6 až 8 cm). Dorůstá délky 17 až 20 cm, hmotnosti 61 až 147 g a křídlo měří 10 až 12 cm.[2] Svrchu je hnědý, světle skvrnitý, spodinu těla má bílou, hnědě pruhovanou. Pohlaví jsou si velmi podobná, mladí ptáci jsou světlejší a mají kratší ocas. Létá vlnovitě. Vyskytuje se v otevřených lesích a savanách na rozsáhlém území subsaharské Afriky. Často loví za soumraku či úsvitu, někdy i přes den. Jeho kořistí se přitom může stát celá řada malých živočichů, především bezobratlých (cvrčci, kobylky, brouci, pavouci, mnohonožky, hlemýždi), ovšem požírá i malé obratlovce včetně ještěrek, ptáků, hlodavců a netopýrů. Hnízdí od srpna do listopadu v dutinách stromů, kam klade 2-4 vejce. Jejich inkubace, na které se podílí pouze samice, pak trvá zhruba 29 dní. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 31 dnech. Následně se několik týdnů zdržují poblíž rodičů, jsou nadále krmeny a učí se létat na delší vzdálenosti. Pohlavní dospělosti dosahují do jednoho roku života.[2][3][4]

Kulíšek perlový
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádsovy (Strigiformes)
Čeleďpuštíkovití (Strigidae)
Rodkulíšek (Glaucidium)
Binomické jméno
Glaucidium perlatum
(Vieillot, 1817)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. LEWIS, Deane. Pearl-spotted Owlet (Glaucidium perlatum) - Information, Pictures, Sounds. The Owl Pages [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Barlow, Wacher & Disley: Birds of The Gambia. ISBN 1-873403-32-1
  4. Pearl-spotted owlet (Glaucidium perlatum) [online]. ARKive [cit. 2010-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-24. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.