Kryscina Cimanouská

Kryscina Cimanouská (* 19. listopadu 1996, Klimavičy, Bělorusko) je běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. V roce 2017 získala stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy v atletice do 23 let. V roce 2019 vyhrála zlatou medaili v běhu na 200 m na Letní světové univerziádě v Neapoli.

Kryscina Cimanouská
Kryscina Cimanouská (11. července 2019)
Narození19. listopadu 1996 (25 let)
Klimavičy
Povoláníatletka
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

LOH 2020

Během letních olympijských her v Tokiu obvinila Cimanouská zástupce běloruského olympijského výboru, že se ji pokusili donutit k návratu do Běloruska. Výbor vede syn běloruského prezidenta Viktor Lukašenko. V pondělí 2. srpna 2021 měla atletka závodit v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji den předtím odvezl na letiště u Tokia. Cimanouská uvedla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry, kvůli svému zařazení do další disciplíny (štafeta 4×400 m).[1] Zástupci Běloruska tvrdí, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona však uvedla, že žádnými psychickými problémy netrpí.[2]

Z letiště Cimanouská kontaktovala místní japonskou policii. Do letadla mířícího do tureckého Istanbulu tak nenastoupila. Na letiště později přijeli i zástupci japonského ministerstva zahraničí a atletka byla převezena na bezpečné místo.[3] Noc strávila v hotelu na letišti pod dohledem japonské policie.[4]

Pomoc Cimanouské nabídli polští i čeští politici. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek označil situaci za skandální. Česká republika nabídla běžkyni vízum ke vstupu na české území, aby se vyhnula nucenému návratu do vlasti. Dne 2. srpna Cimanouská získala polské humanitární vízum[5] a o dva dny později přiletěla do Varšavy. Polské humanitární vízum obdržel i její manžel.[2]

Situaci prověřuje Mezinárodní olympijský výbor, který běloruský olympijský výbor požádal o vysvětlení.[6]

Reference

  1. Kritička Lukašenkova režimu je na olympiádě pod policejní ochranou. Čeká se na stanovisko Běloruska. iROZHLAS [online]. 2021-08-02 [cit. 2021-08-02]. Dostupné online.
  2. ČTK. Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum. Aktualne.cz [online]. 2021-8-4. Dostupné online.
  3. ČTK. Běloruskou běžkyni a kritičku režimu nutí k návratu z Tokia. Češi nabízejí pomoc. Aktualne.cz [online]. 2021-8-1. Dostupné online.
  4. Běloruská atletka Cimanouská je v bezpečí v Tokiu. Novinky.cz [online]. 2021-8-2. Dostupné online.
  5. ČTK. Běloruská běžkyně Cimanouská obdržela polské humanitární vízum. Ceskenoviny.cz [online]. 2021-8-2. Dostupné online.
  6. ČTK. Běloruskou běžkyni a kritičku režimu odvlekli na letiště. Z Tokia měla letět domů, Česko přispěchalo na pomoc. Lidovky.cz [online]. 2021-8-1. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.