Krematorium ve Slezské Ostravě

Krematorium ve Slezské Ostravě se nachází v ulici Těšínská na hřbitově.

Krematorium ve Slezské Ostravě
Základní informace
ArchitektIvo Klimeš
Výstavba19601969
Poloha
AdresaSlezská Ostrava, Ostrava, Česko Česko
UliceTěšínská 710
Souřadnice49°49′59,49″ s. š., 18°18′45,8″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Město Ostrava založilo nový ústřední hřbitov roku 1961 jako náhradu za rušený hřbitov v městské části Moravská Ostrava. Hřbitov vznikal na poddolovaném území a navazoval na starý místní hřbitov s kostelem svatého Josefa. Současně bylo rozhodnuto o výstavbě nového krematoria, které mělo nahradit původní ostravské krematorium (autor Vlastislav Hofman). Výstavba byla přerušována kvůli různým potížím, zejména pro poddolování celé oblasti, a trvala tak devět let. Krematorium bylo otevřeno v listopadu roku 1970.[1]

Popis

Vstupní část má široké diagonální schodiště. Stavební sloh vychází z abstraktních forem internacionálního stylu. Využívá ocelové konstrukce, sklo a nové materiály. Obřadní budova na obdélném půdorysu je vysoká a má mírně zkosené boční hrany. Ty jsou obloženy plechovými šablonami. Průčelí obřadní síně je proskleno zcela. Interiér je obložen dřevem a osvětlen bočními okny s abstraktními barevnými vitrážemi. V podélném nižším křídle je umístěna čekárna a ve vyšším křídle technická část. Ta zde byla vybudovaná z původní menší obřadní síně v 80. letech 20. století, kdy proběhly stavební úpravy areálu. Správní budovy se nacházejí na terase a dominuje jim vysoká plastika z mušlového vápence "Hřbitovní stéla" (sochař Vladislav Gajda). Vstupní schodiště doplňují umělecká díla - mozaika (Míra Haberová) a sousoší z pohledového betonu "Řečtí andělé" (sochař Josef Jankovič).[1]

Odkazy

Reference

  1. Svobodová, Markéta. Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století: ideové, stavební a typologické proměny. 1. vyd. Praha: Artefactum, 2013. S. 128 - 131.

Literatura

  • SVOBODOVÁ, Markéta. Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století: ideové, stavební a typologické proměny. 1. vyd. Praha: Artefactum, 2013. 182 s. Epigraphica & sepulcralia. Monographica; 2. ISBN 978-80-86890-51-7.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.