Kovoprog
Kovoprog je CAM, tedy nástroj pro počítačem řízené obrábění kovů, obrábění dřeva, elektrojiskrové obrábění, výrobu ozubených kol a další…
Vývojář | Peška a Brtna Computer Service s. r. o. |
---|---|
Operační systém | Microsoft Windows |
Typ softwaru | CAM |
Web | http://www.kovoprog.cz/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
O programu
Kovoprog je jediný CAM systém na trhu, který má českého výrobce.[1][2] Kovoprog slouží k přípravě programů pro obrábění na NC a CNC obráběcích strojích. Pracuje v prostředí Windows Vista, Windows 7, Windows 8 a Windows 10. Program je dostupný kromě české lokalizace také v anglické, německé a polské lokalizaci.
Historie
První počátky programu Kovoprog sahají před rok 1988, daleko před éru PC. Tehdy ještě ve státním podniku Kovosvit na počítačích Hewlett-Packard (HP 30 a HP 45) a Metra Blansko (IT 20) fungoval v BASICu jakýsi předchůdce Kovoprogu. Další vývojový stupeň nyní již Kovoprogu se datuje k roku 1989 a byl naprogramován v jazyce Pascal.
Velkým mezníkem ve vývoji je vznik konsorcia soukromých firem v roce 1990, zabývajících se dál vývojem Kovoprogu soukromou cestou. V tomto roce také vzniká Kovoprog verze 2 pro MS-DOS, naprogramovaná také ještě v jazyce Pascal. Verze 2.0x znamenala ve své době velmi silný a populární nástroj, který se podařilo rozšířit do hodně českých firem a který dodnes ještě spousta zákazníků používá. Velká výhoda pro zákazníka spočívala v možnosti psaní vlastních maker v jazyce partprogramu pro speciální technologické požadavky.
V roce 1996 šla na trh nová verze Kovoprogu – verze 3.xx – pro MS-DOS, která je už psaná v jazyce C++. Verze 3 měla velmi podobné uživatelské prostředí jako následující verze 4. Za své zhruba 2 roky života se rozšířilo poměrně dost instalací, nicméně její uživatelé ve valné většině poté přešli na následnou verzi 4 pro MS Windows.
Současnost
Současná verze 4.xx pro MS Windows přišla na trh v letech 1998 – drátové řezání a v letech 1999–2000 verze třískové obrábění.
Firma Peška & Brtna Computer Service s. r. o. se podílí na výchově nových studentů, kteří se učí programovat právě pomocí Kovoprogu.[3][4] Kovoprog se dostal do základních učebních osnov na českých středních i vysokých školách.[5][6][7][8] Na toto téma vznikají semestrální i závěrečné práce.[9][10][11][12]
Odkazy
Reference
- Původní český CAM systém Kovoprog. www.designtech.cz [online]. [cit. 2012-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-16.
- Kdo je kde: CAD/CAM software na MSV 2011 v Brně. www.caxmix.cz [online]. [cit. 2012-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-15.
- Současnost vysokého technického školství
- Technologie obrábění
- SPŠ ZR - Naše předměty. www.spszr.cz [online]. [cit. 2012-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-02-08.
- SPŠ CL[nedostupný zdroj]
- Studijní programy a katalog předmětů, Západočeská univerzita v Plzni
- ČVUT - Technologie II.
- Využití systému Kovoprog při obrábění tvarových ploch – David PETRŮ
- VUT Brno, NEKONVENČNÍ TECHNOLOGIE ELEKTROEROZIVNÍHO DRÁTOVÉHO ŘEZÁNÍ, Bc. Jiří Svoboda, 2010
- VUT Brno, APLIKACE TECHNOLOGIE ELEKTROEROZIVNÍHO DRÁTOVÉHO ŘEZÁNÍ, Bc. RADIM SLOUKA, 2011
- TU košice, seznam: Publikácie a záverečné práce[nedostupný zdroj]