Kostra ptačího křídla

ptačího křídla Kostra ptačího křídla se v mnohých ohledech liší od kostry horní (hrudní) končetiny savců. Je to dáno tím, že ptáci používají horní končetinu ve většině případů k jedinému účelu, k letu, pro let je křídlo uzpůsobeno.

Morfologie ptačího křídla

Tak jako u savců je kostra křídla tvořena pletencem (cingulum) a kostmi volné končetiny, tedy křídla (ossa alae)

Pletenec horní končetiny

U všech ptáků je tvořen třemi kostmi:

Klíční kosti ptáků srůstají ve vidlici zvanou furcula.[1]

Ptačí lopatka je úzká, šavlovitá kost. V místě spojení kostí pletence zůstává otvor, canalis triosseus, kudy prochází šlacha létacího svalu.

Kostra křídla

Kosti paže (ossa brachii)

U ptáků je kostra paže tvořena jednou nebo dvěma kostmi:

  • Pažní kost (humerus)
  • Os sesamoideum m.scapulotricipitis, patella ulnaris – v podstatě něco jako loketní čéška, u domácích ptáků se vyskytuje nepravidelně

Kosti předloktí (ossa antebrachii)

Stejně jako u savců a člověka tvoří kostru předloktí dvě kosti:

Loketní kost ptáků je větší, silnější a tvoří podklad pro pažní letky.

Kosti ruky (skeleton manus)

  • Zápěstí
  • Karpometakarpus
  • Články prstů

U ptáků došlo k podstatné redukci a zjednodušení kostry ruky. Zápěstí je tvořeno pouze dvěma kostmi (u člověka 8), ostatní kosti srostly se záprstními kostmi za vzniku tzv. karpometakarpu.

U ptáků se zachovaly pouze tři prsty, a to křidélkový prst (digitus alulae), velký prst (digitus major) a malý prst (digitus minor)

Odkazy

Reference

  1. Andrea Cau, Vincent Beyrand, Rinchen Barsbold, Khishigjav Tsogtbaatar & Pascal Godefroit (2021). Unusual pectoral apparatus in a predatory dinosaur resolves avian wishbone homology. Scientific Reports. 11: 14722. doi: https://doi.org/10.1038/s41598-021-94285-3

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.