Kostel svatého Josefa Ženicha v Międzygórzi

Kostel svatého Josefa Ženicha v Międzygórzi je dřevěný římskokatolický farní kostel svatého Josefa Ženicha, postavený v letech 1740–1742, nacházející se v obci Międzygórze.

Kostel Svatého Josefa Ženicha
Místo
StátPolsko Polsko
Souřadnice50°13′43,2″ s. š., 16°45′52,18″ v. d.
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1742
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je to jeden ze čtyř dochovaných dřevěných kostelů v Kladsku. Ostatní se nacházejí v obcích Kamieńczyk, Nowa Bystrzyca a Zalesie. Do roku 2001 byl jediným dřevěným kostelem v Sudetech s břidlicovou střechou.[1]

Historie

Dřevěný kostel v Międzygórzi byl vystavěn v centru obce v letech 1740–1742 jako hřbitovní kostel. Na výstavbě se podíleli místní stavitelé Friedrich Knietig z Wilkanowa a Heinrich Ludwig z Pławnice, kteří se inspirovali sakrální cihlovou architekturou z Kladska. V letech 1790–1792 byl renovován sanktusník a v druhé polovině 19. století byl přestavěn strop kněžiště; tehdy byl vytvořen i současný dekorativní interiér kostela. V roce 1924 tesař Ignatz Herfort pravděpodobně přestavěl strop lodi a zhotovil novou střechu, která byla pokryta břidlicí. Použité břidlicové desky o rozměrech přibližně 1 m² pocházely z jediného kamenolomu šedé břidlice v Sudetech, poblíž Jarnołtóweka. V roce 2001 byla ze střechy a sanktusníku břidlice odstraněna a na její místo byl položen šindel.[1] V roce 2013 byla rekonstruována vnější fasáda.

Architektura a vybavení

Jedná se o dřevostavbu s roubenou konstrukcí. Neorientovaný kostel nemá věže, je jednolodní, s užším kněžištěm ze tří stran uzavřeným, s boční sakristií. U vchodu se nachází veranda. Kostel je zastřešen jednohřebenovou šindelovou střechou s osmibokým sanktusníkem se skeletovou konstrukcí, zakončenou cibulovitou bání s lucernou a křížem. Na svisle obložených stěnách se nachází dvě řady oken.

Uvnitř nad lodí se nachází trámový strop s horním trámem, s rohovými zkosenými trámy a ozdobným uspořádáním rybích skluzavek. Interiér je obílený a zdobený zlatou, geometrickou stopou. Presbytář je zastřešen kazetovým stropem s profilovanými lištami, basreliéfními rozetami a malířskou výzdobou na modrém pozadí. Hudební chór a boční ochozy jsou spojené dekorovanou balustrádou členěnou na čtvrtě, které rovněž jsou zdobené basreliéfy.

Nejdůležitější vybavení kostela tvoří:

  • socha Svaté rodiny na příčném trámu od Michała Ignacyho Klahra,
  • hlavní oltář z roku 1740 s obrazem sv. Josefa a Ježíška v retabulu v podobě listové kytice od Hieronyma Richtera,[1]
  • boční oltář Matky Boží s dítětem s barokní mensou z 2. poloviny 19. století,
  • dřevěná kazatelna s obrazy evangelistů a barokním baldachýnem, v jehož zakončení se nachází desky s 10 přikázáními, z roku 1908,
  • varhanní skříň a křtitelnice z 2. poloviny 19. století zhotovené ve stylu historismu,
  • křížová cesta založená v 18. století jako votivní dar lidí žádajících o déšť, když po dobu tří měsíců nepršelo,[1]
  • četné sochy a malby zhotovené v období od 18. století do počátku 20. století.

Okolí

Ve zdi obklopující chrám jsou náhrobní desky. Před kostelem stojí kamenná barokní socha Ukřižování z roku 1781.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kościół św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu na polské Wikipedii.

  1. Przemysław Awdankiewicz, Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Tygodnik Niedziela, nr 34/2012. [online]. [cit. 2021-12-16]. Dostupné online.
  2. Kościół św. Józefa. Strona internetowa miejscowości Międzygórze. [online]. [cit. 2021-12-16]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.