Kostel svatého Antonína Paduánského (Přemyšl)

Kostel svatého Antonína Paduánského v Přemyšlu (Kościół św. Antoniego Padewskiego) pochází ze 17. století, a byl postaven františkánským řádem, zvaným Reformátoři.

Kostel svatého Antonína Paduánského
(Kościół św. Antoniego Padewskiego)
Místo
StátPolsko Polsko
vojvodstvípodkarpatské
ObecPřemyšl
Souřadnice49°46′57,4″ s. š., 22°46′29,12″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézearcidiecéze přemyšlská
Statusklášterní kostel
Současný majitelŘád františkánů
Datum posvěcení1645
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba16371645
Další informace
Adresaul. Jagiellońska 2
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

17. století

V roce 1627, na místě dnešního kostela, vznikl dřevěný kostel s františkánským klášterem. Nacházel se tehdy hned za městskými hradbami, naproti tzv. Lvovské bráně. V roce 1657 ho při obléhání Přemyšlu úplně vypálili Rákócziho vojska. Mniši byli zavražděni, hroby a oltáře znesvěceny.

Přemyšl, Kostel sv. Antonína Paduánského – interiér
Krystyn Szykowski – představený kláštera

Díky úsilí a financím hraběte Andrzeje Maksymiliana Fredra (16201679; politik, filosof, spisovatel, pedagog, úspěšný hospodář, mecenáš - nazývaný polským Tacitem), byl chrám přestavěn na kamenný kostel v barokním stylu a obklopen zdí se čtyřmi obrannými baštami, plnícími předsunuté opevnění města.

19. století

V devatenáctém století prošel kostel restaurací, při které byly, mimo jiného, odstraněny z fasády nástěnné malby.

Současnost

V současné době se kostel nachází 3 metry pod úrovní ulice a skládá se z jednolodního chrámu, propojeného s klášterem. Ambity, obklopující Rajskou zahradu, slouží během bohoslužeb pro zvýšení kapacity lodi. Dochoval se areál bývalého hřbitova, který je obklopen opevněnou zdí se zachovanou baštou, kde jsou umístěna zastavení Křížové cesty, z počátku 19. století. V podzemí kláštera je pohřben i mecenáš Andrzej Maksymilian Fredro.

Vybavení kostela

Vybavení kostela pochází převážně ze 2. poloviny 18. století, výjimkou je, mimo jiné, krucifix na hlavním oltáři od sochaře Tomáše Huttery, ze 17. století. Součástí ambitu je kamenný barokní portál a křtitelnice ze 17. století. Kostel zdobí fresky od lvovského malíře Stanislava Stroynického (18. století). Na vnější straně zdi je památník z 19. století, připomínající představeného kláštera Krystyna Szykowskiego, který 9. října 1672 shromáždil obyvatele Přemyšlu a pod rouškou noci vítězně zaútočil na tábor Tatarů u vesnice Kormanice.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kościół św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu na polské Wikipedii.

Literatura

  • Marek Motak, Przemyśl - mini przewodnik, Przemyśl 2003, ​ISBN 8388417533​.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.