Coltan
Coltan (též koltan) je průmyslový název kolumbitu-tantalitu, matně černé rudy, ze které se získávají prvky niob a tantal. Hlavní minerál obsahující niob je kolumbit, angl. columbite – proto „col“, zbytek názvu je vytvořen podle minerálu tantalitu obsahujícího tantal.[1]
Největší naleziště coltanu jsou v Africe, kde se podle odhadů nachází 80 procent celosvětových zásob, a to především v Kongu.[2] Při rafinaci se z coltanu stává teplotně odolný prášek s vysokou permitivitou. Používá se v zubařství, při výrobě turbín, balistických střel, vojenských zařízení a jaderných reaktorů.[2] Tantal z coltanu je důležitou součástí při výrobě kondenzátorů, používaných při výrobě malých elektronických součástek, zejména mobilních telefonů, notebooků a ostatních elektronických přístrojů.
K jeho získávání jsou v Kongu využívány i děti.[3]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coltan na anglické Wikipedii.
- Coltan [online]. Tantalum-Niobium International Study Center, rev. 2009-06-12. Online v Archivu pořízeném z originálu. (anglicky)
- ČAJKA, Adam. SVĚT V NÁKUPNÍM KOŠÍKU [online]. 1. vyd. Brno: Společnost pro Fair Trade, 2010 [cit. 2015-02-27]. S. 26–30. Dostupné online.
- POLOCHOVÁ, Iveta. Děti v Kongu zakoušejí kvůli výrobě mobilů peklo, burcuje dokumentarista [online]. iDNES.cz, 2011-3-19 [cit. 2011-03-19]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu coltan na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo koltan ve Wikislovníku